Pomoc dla polskich rolników. Janusz Wojciechowski: zostanie na nią przeznaczony ponad miliard złotych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomoc dla polskich rolników. Janusz Wojciechowski: zostanie na nią przeznaczony ponad miliard złotych
Janusz Wojciechowski: rolnicy mogą liczyć na ponad miliard złotych pomocy Foto: zmeypetrov/Shutterstock

Janusz Wojciechowski powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że polscy rolnicy mogą łącznie liczyć na ponad miliard złotych pomocy. W ten sposób będą mogły zostać złagodzone efekty niskich cen zbóż na rynkach.

Jest zgoda Komisji Europejskiej na program pomocy publicznej dla polskich rolników, którzy ponieśli straty w związku z importem zboża z Ukrainy. Chodzi o krajowe wsparcie w wysokości 600 milionów złotych. To jednak nie wszystkie środki na jakie mogą liczyć rolnicy.

Problemy polskich rolników

Janusz Wojciechowski powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że doskonale rozumie problemy rolników i dlatego oferowana jest im konkretna pomoc. - Spotykałem się z protestującymi rolnikami, znam ich problem i ich rozumiem. To, co im wtedy obiecałem zostało spełnione. Chodziło m.in. o zgodę na pomoc publiczną dla rolników z polskiego budżetu - powiedział.

- Deklarowałem również uruchomienie tzw. rezerwy kryzysowej. Z tej rezerwy, Polska otrzyma dodatkowe 30 mln euro plus możliwość podwojenia tej kwoty (...) Na pomoc dla rolników dotkniętych skutkami nadmiernego importu zostanie przeznaczony ponad miliard złotych - podkreślił polityk.

Gość Polskiego Radia przypomniał, że problem niskich cen zbóż występuje w wielu krajach, również tych nie mających nic wspólnego ze zbożem z Ukrainy. - Spadek cen zboża nie jest bezpośrednim skutkiem importu z Ukrainy. Skutkiem tego importu są za to trudności logistyczne. Sytuacja jednak zmieni się z tego powodu, że Ukraina w 2021 roku zebrała 107 mln ton ziarna, a w 2023 roku zbierze 46 mln ton - powiedział Janusz Wojciechowski.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

9:16
Janusz Wojciechowski m.in. o pomocy dla polskich rolników (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Janusz Wojciechowski (Komisarz Komisji Europejskiej ds. rolnictwa)
Data emisji: 28.03.2023
Godzina emisji: 18.10

dz

Polecane