Święto słuchowisk i spektakli telewizyjnych. XXII Festiwal "Dwa Teatry" z twórczością Fredry [WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Święto słuchowisk i spektakli telewizyjnych. XXII Festiwal "Dwa Teatry" z twórczością Fredry [WIDEO]
Konferencja prasowa XXII Festiwalu "Dwa Teatry". Od lewej: Janusz Kukuła, Agnieszka Kamińska, Michał Mulawa, Andrzej Wnuk, Mateusz Matyszkowicz, Kalina CyzFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Utwory Aleksandra Fredry będą tematem przewodnim Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", który po raz trzeci odbędzie się w Zamościu. Zaprezentowanych zostanie kilkanaście konkursowych słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Wydarzenie potrwa od 16 do 19 czerwca. Sporo będzie można usłyszeć na poszczególnych antenach Polskiego Radia oraz przeczytać i posłuchać w specjalnym serwisie dwateatry.polskieradio.pl. 

  • Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.
  • W tym roku Festiwal "Dwa Teatry 2023" odbędzie się w dniach 16-19 czerwca w Zamościu. Tematem przewodnim festiwalu będą utwory Aleksandra Fredry.
  • Pierwszy Festiwal "Dwa Teatry" odbył się w 2001 roku w Sopocie. Festiwal odbywał się corocznie, z wyjątkiem 2020 roku, z powodu pierwszej pandemii koronawirusa. W 2021 roku został przeniesiony do Zamościa; również w tym mieście Festiwal odbył się w ubiegłym roku. Podczas wydarzenia zawsze obradują dwa zespoły jurorskie: radiowe i telewizyjne.

Festiwal "Dwa Teatry" już w czerwcu

Radiowe i telewizyjne produkcje oceniać będą dwa zespoły jurorów. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Przyznane też zostaną Wielkie Nagrody Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej, którymi zostaną uhonorowani Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński.

Do Zamościa zaprosił podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa. - Ogromnie się cieszymy, że region lubelski, nasz Zamość z najpiękniejszą starówką w Polsce i wspaniałymi architektonicznymi elementami, będzie gospodarzem tak wspaniałego święta Teatru Telewizji i Polskiego Radia - powiedział. - Zamość jest miastem gościnnym i otwartym, więc jesteśmy przekonani, że zarówno artyści, jak i goście będą się tutaj czuli znakomicie - dodał wicemarszałek. 

Prezentacje konkursowe odbywać się będą między innymi w Jazz Clubie Kosz oraz Sali Consulatus Ratusza Miejskiego. Wśród imprez towarzyszących będą spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny.

"Obcowanie z Teatrem Wyobraźni"

Festiwal "Dwa Teatry" odbywać się będzie w Zamościu po raz trzeci. - Chciałbym serdecznie podziękować za życzliwość, z którą Polskie Radio i Telewizja Polska styka się tutaj w Zamościu. To cieszy, że po raz kolejny możemy celebrować festiwal tutaj i dawać radość obcowania z Teatrem Wyobraźni mieszkańcom Zamościa i okolic - podkreśliła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. - Pod marką Aleksandra Fredry będziemy mogli na żywo posłuchać spektakli, ale również obejrzeć kostiumy wykorzystywane podczas ich tworzenia - przyznała. 

Janusz Kukuła: teatr daje ludziom nadzieję 

27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. To także święto Teatru Polskiego Radia, który od prawie 100 lat zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży czy poezji.

Jak zaznaczył dyrektor Teatru PR Janusz Kukuła, obecność Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji w Zamościu jest "powrotem do krainy marzeń". - Do niej wszyscy tęsknimy, bo to, co sprawia, że jesteśmy ludźmi, to wyobraźnia i język. Każdy teatr, już od starożytności jest po to, by dawać ludziom nadzieję, mówić, że nie jesteśmy sami. To wynika z naszej skromności, która jest zawsze cechą artystów - stwierdził. 

Relacje na antenach Polskiego Radia 

Polskie Radio będzie szeroko relacjonować wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z "Dwóch Teatrów" oraz wywiady i audycje specjalne emitowane będą codziennie w Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce oraz w Polskim Radiu dla Zagranicy i w Polskim Radiu 24 – w większości ze specjalnego studia festiwalowego Polskiego Radia w Zamościu. O spektaklach dla dzieci i młodzieży usłyszeć będzie można również w Polskim Radiu Dzieciom. Ponadto publiczny nadawca zaprasza wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie będzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia. 

W Zamościu, do poniedziałku (13.06), potrwa Festiwal "Dwa Teatry" Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu 

*** 

Festiwal "Dwa Teatry" odbywa się od 2001 roku. Przez ostatnie dwa lata Zamość gościł najważniejszy w kraju przegląd radiowych słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Wybór tego miasta nie jest przypadkowy – od ponad 400 lat obecność sztuki teatralnej wpisana jest w tożsamość Zamościa. W XVI wieku, na prośbę Jana Zamoyskiego, odgrywano tu pierwsze spektakle.

O Grand Prix tegorocznego festiwalu ubiegać się będzie kilkanaście słuchowisk Polskiego Radia oraz kilkanaście spektakli Teatru Telewizji. Radiowe i telewizyjne produkcje oceniać będą dwa zespoły jurorów. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Prezentacje konkursowe odbywać się będą m.in. w Jazz Clubie Kosz (ul. Szczebrzeska 3) oraz Sali Consulatus Ratusza Miejskiego (Rynek Wielki 13). Wśród imprez towarzyszących będą m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 

Prezes Agnieszka Kamińska na gali XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu Prezes Agnieszka Kamińska na gali XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu

W ubiegłym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz. W trakcie "Dwóch Teatrów" - podobnie jak w poprzednich edycjach - zostaną również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych. 

Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz wyróżnieni Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz wyróżnieni Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej

Czytaj także: 


Zapraszamy też wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia.  

mat. pras./ rk /ans

Polecane