Promieniotwórcze izotopy niestraszne polskim naukowcom – opracowano innowacyjną "gaśnicę"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Promieniotwórcze izotopy niestraszne polskim naukowcom – opracowano innowacyjną "gaśnicę"
Polski naukowiec opracował sposób radzenia sobie z toksycznym związkiem soli cezu. Jak pokazują doświadczenia – nowatorski pomysł zapobiegania działa. Na czym dokładnie polega?Foto: Shutterstock

Polski naukowiec opracował sposób radzenia sobie z toksycznym związkiem soli cezu. Jak pokazują doświadczenia, nowatorski pomysł zapobiegania działa. O szczegółach w "Trójce przed południem" opowiedział autor metody, doktor inżynier Artur Kasprzak z Politechniki Warszawskiej. 

Izotop uwalnia się na skutek awarii w elektrowniach jądrowych, po czym przedostaje się do wód i ziemi. Ma znaczący wpływ na rośliny i zwierzęta. Doktor inżynier Artur Kasprzak z Politechniki Warszawskiej znalazł sposób zapobiegania podobnym zjawiskom w przyszłości.

– Na wstępie warto zaznaczyć, że niedawna katastrofa elektrowni w Fukushimie była spowodowana zjawiskami zewnętrznymi, niezależnymi od człowieka. Związana była z tsunami i trzęsieniem ziemi. Nam w Polsce tego typu zjawiska nie grożą. Musimy mieć jednak gaśnicę, taką na wszelki wypadek. Mówi się przecież, że przezorny zawsze ubezpieczony  wyjaśniał gość Trójki, doktor inżynier Artur Kasprzak.

Usuwanie skutków katastrofy

– W laboratorium opracowaliśmy materiał, którym kolokwialnie rzecz ujmując, możemy usuwać cez, czyli pierwiastek radioaktywny, najczęściej generowany w przypadku katastrof elektrowni atomowych. To promieniotwórcze izotopy, które są najbardziej niebezpieczne. Są dla nas groźne z tego powodu, że dobrze rozpuszczają się w wodzie i wydostają się z niej przed długi czas. Wszystko wskazuje na to, że aby temu zapobiec, możemy wykorzystać naszą "gaśnicę". Aktualnie trwają w tym zakresie intensywne badania – zapewniał w audycji.

 W naszej metodzie wykorzystujemy specyficzny związek organiczny, przyczepiony do materiału. Dzięki niemu możemy usuwać cez z roztworów wodnych. Co więcej, materiał możemy wykorzystywać wielokrotnie i przy dużych ilościach skażonych roztworów. To tak, jakbyśmy dziesięć razy parzyli równie mocną herbatę – porównał. 

Posłuchaj

8:49
Promieniotwórcze izotopy niestraszne polskim naukowcom - opracowano innowacyjną "gaśnicę" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: dr inż, Artur Kasprzak (naukowiec z Politechniki Warszawskiej) 
Data emisji: 27.03.2023
Godzina emisji: 11.28

zch

Polecane