Scena teatralna Trójki: "Amerykański sen". Zaskakujący obraz wyprawy Kolumba

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Scena teatralna Trójki: "Amerykański sen". Zaskakujący obraz wyprawy Kolumba
Realizacja słuchowiska "Amerykański sen"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru 2023 Scena Teatralna Trójki zaproponowała słuchowisko "Amerykański sen". To groteskowy obrazek z wyprawy Kolumba w poszukiwaniu Indii, który przez przypadek odkrył ziemię Indian i - jak wiadomo - ją podbił. Antoni Winch, tym samym, nie "odkrywa Ameryki", ale owo epokowe w dziejach świata wydarzenie pozbawia patosu. Przerysowuje charaktery bohaterów, wymyśla język, którym się posługują, stosuje dosadne metafory.

Antoni Winch, pisząc sztuki dla Teatru Polskiego Radia, pozwala sobie na dystans, czerpie z pokładów swojej wyobraźni i zdobywa słuchaczy, udawało mu się także przekonać jurorów konkursu na Festiwalu Dwa Teatry.

Autor "Amerykańskiego snu", którego premiera odbyła się 16 lutego 2023 roku w Programie 1 Polskiego Radia, jest badaczem kultury, adiunktem w Instytucie Sztuki PAN, autorem poważnych rozpraw. Kieruje Działem Literackim w Teatrze im. Jaracza w Łodzi.


Posłuchaj

53:29
Antoni Winch - "Amerykański sen" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska i rozmowy z reżyserem "Amerykańskiego snu" – profesorem Jarosławem Gajewskim.

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz

Antoni Winch - "Amerykański sen" – 26 marca 2023 

***

Poniżej tekst towarzyszący premierze w Programie 1 Polskiego Radia.

To opowieść o odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Poznamy ją w sposób nieoczywisty i zaskakujący, bo absurd miesza się tutaj z groteską, surrealizmem i czarnym humorem. Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Antoniego Wincha pt. "Amerykański sen", w reżyserii Jarosława Gajewskiego.

Bohaterowie słuchowiska przekraczają granice czasu i z końca XV wieku trafiają do stulecia XXI, by w finale wrócić do swojej epoki. Podróż ta nie pozostanie bez wpływu na ich sposób postrzegania świata. Zwłaszcza Krzysztofa Kolumba. Może być już jednak za późno, aby cokolwiek zmienić…

Antoni Winch - "Amerykański sen"

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Antoni Winch

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada: Dominika Kluźniak, Arkadiusz Janiczek, Marcin Przybylski, Mateusz Weber.

Polecane