Instrukcja obsługi serca w warszawskim teatrze Ateneum

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Instrukcja obsługi serca w warszawskim teatrze Ateneum
Spektakl "Wzrusz moje serce" miał premierę w teatrze "Ateneum" 18 lutegoFoto: Krzysztof Bieliński

– Próbujemy opowiadać o tym, że ludzie, pomimo posiadania różnych komunikatorów, nie potrafią się ze sobą komunikować – mówił w Trójce Grzegorz Damięcki, odtwórca jednej z głównych ról w spektaklu "Wzrusz moje serce", wystawianym w warszawskim teatrze Ateneum. – Ta sztuka jest taką instrukcją obsługi własnego serca – dodał aktor.

Gość audycji "W antrakcie" stwierdził, że autor sztuki, izraelski dramaturg Hanoch Levin, "pokazuje ludzi na krawędzi, po to, żebyśmy zobaczyli, jak do tej krawędzi absolutnie nie dojść". – Tak naprawdę pomóc sobie możemy tylko my sami. Wydaje mi się, że o tym jest ta sztuka – mówił Damięcki.

Z kolei reżyser Artur Tyszkiewicz zauważył, że spektakl "Wzrusz moje serce" opowiada o "potrzebie celowości istnienia". Myślę, że każdy człowiek, żeby istnieć, musi mieć jakiś cel, do którego dąży po tej drodze życia – powiedział rozmówca Malwiny Kiepiel i Magdy Kuydowicz.

Tyszkiewicz dodał, że – mimo humorystycznej formy – autor sztuki dotyka bardzo głębokich, egzystencjalnych spraw. – U Levina nawet w sztukach, które pozornie są komediami, tak naprawdę wszystkie są o śmierci. Levin mierzył się z tym na wszelkich poziomach.

Grzegorz Damięcki i Artur Tyszkiewicz o spektaklu "Wzrusz moje serce"/Trójka Program 3 Polskiego Radia


Specjalista od Levina

"Wzrusz moje serce" to mało jeszcze znana w Polsce sztuka nieżyjącego już, wybitnego izraelskiego dramatopisarza Hanocha Levina. Jak mało kto potrafił on bezbłędnie łączyć śmieszność z goryczą i delikatność z okrucieństwem. Taka jest też ta sztuka: o niewzruszonej i zarazem beznadziejnej miłości pewnego nic nieznaczącego mężczyzny w średnim wieku do kobiety o zbyt szerokim sercu, by mogła pokochać tylko jednego.

Spektakl wyreżyserował uchodzący za "specjalistę od Levina" Artur Tyszkiewicz, twórca kilku znakomitych spektakli opartych na sztukach Izraelczyka (m.in. w Ateneum wyreżyserował w 2011 roku "Shitza"). W głównych rolach występują Łukasz Simlat, Julia Kijowska i Grzegorz Damięcki.

Ponadto w audycji

  • O spektaklu "Tchnienie", reż. Grzegorz Małecki 
  • Co słychać? Dyr. Robert Talarczyk, Teatr Śląski w Katowicach
  • Wędrówki Malwiny: "Tęsknica" – Teatr Powszechny w Warszawie 
  • Antyporadnik: telefon w teatrze – zmora czy konieczność

Posłuchaj

47:32
Instrukcja obsługi serca w warszawskim teatrze Ateneum (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzą: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 25.03.2023
Godziny emisji: 12.05

gs/kc

Polecane