Sport rozwija nie tylko ciało. Czego uczy młodych?
2023-03-26, 13:03 | aktualizacja 2023-03-26, 13:03
– Trzeba być wytrwałym i cierpliwym, oczekując na wyniki pracy, którą się wkłada. Ona zaprocentuje dopiero po kilku latach od przyjścia na trening. Nie od razu dziecko strzela, nie od razu biega na nartorolkach. Trzeba czasu, żeby się tego nauczyć. Na trasie zawodnik jest sam, musi sam podejmować decyzje. Nikt mu nie pomoże, trzeba być samodzielnym – zaznacza Ryszard Śmietański, trener uczniowskiego klubu UKS G8 na warszawskich Bielanach, największej kuźni sportowych talentów w Warszawie.
Jak skutecznie uprawiać biathlon w Warszawie w 2023 roku? – Faktycznie warunki nie pomagają w ostatnim czasie, jednak trening na nartach na śniegu zastępujemy treningiem na nartorolkach. Taki mamy główny trening, a ten biegowy wykonujemy w Lesie Bielańskim – opowiada Ryszard Śmietański, trener biathlonu zimowego. Do tej sekcji UKS G8 należy około 50 osób, w wieku od 10 do 17 lat. Teraz większość uczestników to chłopcy, choć zdarzały się lata z dominacją dziewcząt.
Sposób na stres i nauka zasad
Tomasz Pielak, który specjalizuje się w taekwondo olimpijskim, przyznaje, że w pierwszych klasach edukacji szkolnej zawsze duża grupa dzieci chce trenować ten sport. – Na początku kariery młodego zawodnika jest bardzo dużo zajęć ogólnorozwojowych z elementami gimnastyki, akrobatyki, aspektów siłowych. Dużo jest rywalizacji, której wymaga sport walki – wskazuje rozmówca Krzysztofa Łoniewskiego. Jak dodaje, sport walki jest specyficznym rodzajem rywalizacji i po początkach, które mogą się wydawać zabawowe, część osób dostrzega, że nie jest to dyscyplina dla nich.
Przeczytaj także:
- Pozytywne zmiany - jak wytrwać w sportowych postanowieniach?
- Bieganie a redukcja masy ciała. Czy to dobry sposób na zbędne kilogramy?
- Regeneracja - ważny element wysiłku fizycznego
Jak zwracają uwagę goście audycji "Login: aktywni", uprawianie sportu przez dzieci i młodzież niesie za sobą nie tylko korzyści dla ich rozwoju fizycznego. – W świecie jest bardzo dużo stresu, a dzieciak, który uprawia jakiś sport, umie sobie z nim później radzić. Nie przytłacza on go, nie powoduje paraliżu. To też jest ważne – mówią.
Posłuchaj
Do klubów sportowych często trafiają "rogate dusze", czyli dzieci i nastolatki z nadmiarem energii, z czym nie potrafią sobie poradzić rodzice. Sport uczy, że są zasady, których nie można nagiąć, a w domu często trudniej o niezmienność zasad czy obowiązków.
Najlepsi z najlepszych – UKS G8 Bielany/1053 wyświetlenia
***
Tytuł audycji: Login: aktywni
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Goście: Ryszard Śmietański i Tomasz Pielak (trenerzy uczniowskiego klubu UKS G8)
Data emisji: 25.03.2023
Godziny emisji: 15.07
gs/mo