Jak dbać o rośliny – miniporadnik ogrodnika

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak dbać o rośliny – miniporadnik ogrodnika
Wiosna to dobry czas na przesadzanieFoto: shutterstock/Juice Flair

Każdy ma dobrą rękę do uprawy kwiatów, trzeba tylko poświęcić temu trochę czasu i uwagi. Oto kilka podstawowych zasad, o których trzeba pamiętać przy pielęgnacji naszych domowych czy balkonowych roślin.

Zdaniem ekspertów nie ma czegoś takiego jak zła lub dobra ręka do roślin. – Myślę, że każdy może ją mieć. Wystarczy tylko poświęcić temu trochę czasu. Są rośliny proste w uprawie, które nie potrzebują wiele naszego czasu i są naprawdę odporne na wszelakie błędy – mówiła w Trójce opiekunka roślin Wiktoria Woch.

Aby uprawiana przez nas roślina nie zwiędła, trzeba ją stale obserwować. – Czyli patrzymy, czy ona nie marnieje, czy liście nie robią się żółte, czy ziemia nie jest przeschnięta, czy coś po niej nie chodzi. Jeśli zauważymy pierwsze oznaki, że coś się dzieje z rośliną, to łatwo będziemy mogli na to zareagować – mówiła gość audycji "Zapraszamy na weekend".

Zdrowa woda i ABC przesadzania

Kluczową sprawą w uprawie roślin jest ich odpowiednie nawadnianie. Ma to znaczenie zwłaszcza zimą, gdy powietrze w naszych mieszkaniach jest wyjątkowo suche. – W takiej sytuacji polecam kupienie nawilżacza powietrza albo postawienie rośliny na podstawce, na której jest wysypany keramzyt i woda, która paruje i nawilża powietrze wokół rośliny – zalecała rozmówczyni Piotra Firana. Warto też pamiętać, że rośliny najbardziej lubię wodę odstaną, nie bezpośrednio zaczerpniętą z kranu.

A jak zabrać się do wiosennego przesadzania roślinek? – Są różne szkoły. Niektórzy biorą roślinę wraz z ziemią, wkładając ją do większej doniczki i zasypując ziemią. Ja osobiście wolę rozprostować korzenie i usunąć starą ziemię. Jeśli mamy roślinę, która rośnie u nas nie wiadomo ile lat, to ta ziemia jednak traci swoje właściwości, staje się jałowa – opowiadała Wiktoria Woch.


Posłuchaj

7:12
Jak dbać o rośliny – krótki poradnik ogrodnika (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Wiktoria Woch (opiekunka roślin)
Data emisji: 24.03.2023
Godziny emisji: 12.34

kc

 


Polecane