Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Piotr Müller: trwają prace rządowe

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Piotr Müller: trwają prace rządowe
W najbliższym czasie ustawę przyjmie rząd, a później, na następnym posiedzeniu Sejmu, powinna być procedowana.Foto: belushi/shutterstock

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że w najbliższym czasie rząd zajmie się projektem ustawy wprowadzającym nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. To świadczenie może wynieść nawet 200 proc. obecnej renty socjalnej. Projekt, nad którym pracował resort rodziny i polityki społecznej, został dwa dni temu skierowany pod obrady rządu.

Piotr Müller podkreślał, że chodzi o to, by przepisy szybko weszły w życie. - W tej chwili trwają prace rządowe, jeśli chodzi o to dodatkowe świadczenie uzupełniające, które chcemy przedstawić. Przypomnę, że ono będzie wynosiło nieco ponad 3 tys. zł - mówił rzecznik rządu.


Posłuchaj

0:28
Rzecznik rządu o nowym świadczeniu wspierającym osoby z niepełnosprawnościami (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zaznaczył, że będzie wypłacane w ramach nowego systemu orzecznictwa. Trwają konsultacje międzyresortowe. Mogą być również zgłaszane uwagi społeczne.

- Jesteśmy zdeterminowani, aby ta ustawa była przyjęta bardzo szybko - tłumaczył Piotr Müller.

Jak mówił, w najbliższym czasie przyjmie ją rząd, a później albo na następnym posiedzeniu Sejmu, albo jeszcze na kolejnym, powinna być procedowana.


Świadczenie wspierające będzie przysługiwało wyłącznie osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności. Pierwszy, najwyższy poziom, dla osób wymagających najwyższego poziomu wsparcia, ma być uruchomiony od stycznia 2024 roku. Drugi w 2025 roku, a trzeci - w 2026.

PR24.pl, IAR, DoS

Polecane