Zbrodnia katyńska oczami młodzieży – ostatni dzień zgłoszeń

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zbrodnia katyńska oczami młodzieży – ostatni dzień zgłoszeń
Wizerunek polskiego orła wojskowego utworzony z ponad 20 tys. zniczy w ramach akcji "Iskra Pamięci" upamiętniającej ofiary KatyniaFoto: PAP/Radek Pietruszka

– Dzięki temu konkursowi historia ma stać się nam bliższa – mówi ubiegłoroczna laureatka skierowanego do młodych ludzi konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Zgłoszenia do tegorocznej edycji przyjmowane są do piątku, 24 marca.

Zbrodnia katyńska jest traktowana jako ludobójstwo. Z rąk sowieckiego NKWD śmierć poniosło ponad dwadzieścia dwa tysiące polskich oficerów, ale też innych przedstawicieli przedwojennej elity: lekarzy, prawników, naukowców, artystów i sportowców. Skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" ma na celu przekazywanie młodym pokoleniom wiedzy o tej tragedii.

W czasach PRL-u o Katyniu nie wolno było mówić głośno. Temat pojawił się w przestrzeni publicznej dopiero po 1989 roku. – Po odzyskaniu suwerenności przez Polskę młode pokolenia Polaków powinny być tym zainteresowane, powinny znać tematykę zbrodni katyńskiej. Właśnie dlatego ten konkurs jest adresowany do takiej grupy osób – mówił w Trójce Paweł Kurtyka, prezes Fundacji im. Jana Kurtyki.

Konkurs podzielono na cztery kategorie: prace plastyczne, literackie, teksty piosenek i scenariusze lekcji. Od pierwszej edycji największą popularnością cieszy się pierwsza z tych kategorii, najmniej zgłoszeń dotyczy natomiast ostatniej, przeznaczonej dla studentów.

Właśnie w niej triumfowała przed rokiem Katarzyna Gołota. – Upamiętnienie bohaterów poległych w Katyniu polegało na tym, żeby uczniowie poznali losy niektórych z nich, poznali poezję dotyczącą Katynia, dzieła sztuki związane z tą tragedią, a także by zrozumieli, dlaczego przez wiele lat funkcjonowało pojęcie "kłamstwa katyńskiego" i co ono znaczy – opowiadała o swym pomyśle laureatka. – Konkurs jest bardzo ciekawy i pomyślany w taki sposób, że ta historia ma stać się nam bliższa – zapewniała Katarzyna Gołota.

Termin zgłaszania prac do konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" upływa 24 marca (decyduje data stempla pocztowego). Zwycięzców poznamy w pierwszej połowie kwietnia.


Posłuchaj

3:52
Zbrodnia katyńska oczami młodzieży (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Jacek Frentzel
Data emisji: 23.03.2023
Godzina emisji: 14.16

kc

Polecane