Festiwal radiowego teatru w Rzeszowie. "Słuchacze będą mieli frajdę"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal radiowego teatru w Rzeszowie. "Słuchacze będą mieli frajdę"
Radiowy teatr opiera się na słowie i wyobraźniFoto: shutterstock/Andrei_Diachenko

Dziesięć spektakli walczy o zwycięstwo w pierwszej edycji radiowego festiwalu teatralnego RFT-Monodram, organizowanego przez Radio Rzeszów. Laureatów poznamy podczas gali, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, 26 marca.

Teatr radiowy rządzi się swoimi prawami, bo musi być zrozumiały nie tylko dla ludzi zasiadających na widowni, ale także dla słuchaczy przed odbiornikami, którzy nie mają możliwości zobaczenia tego, co dzieje się na scenie. Właśnie pod takim kątem organizatorzy pierwszej edycji RFT-Monodram wybierali dziesięć spektakli zakwalifikowanych do finału konkursu.

Jak przyznał w Trójce Cezary Morawski, organizatorów zaskoczył odzew, z jakim spotkał się konkurs. - Liczyliśmy, że będzie piętnaście, może szesnaście zgłoszeń, a okazało się, że napłynęły czterdzieści cztery zgłoszenia – mówił dyrektor artystyczny festiwalu.

Było z czego wybierać

Nadesłane propozycje obejmowały szeroki wachlarz tematyczny. Część z nich jest oparta na klasyce literatury, są spektakle historyczne i takie, które dotyczą spraw współczesnych. Organizatorzy chcieli, aby wspólnym mianownikiem wszystkich przedstawień był szeroko pojęty temat zła i niesprawiedliwości, które nas otaczają, zarówno w codziennych relacjach międzyludzkich, jak i wielkiej polityce. – Było z czego wybierać. Myślę, że ludzie, którzy oglądają te spektakle na żywo, i słuchacze będą mieli wielką frajdę – powiedział gość "Trójki do trzeciej".

Festiwal RFT-Monodram wystartował w czwartek, 23 marca, i potrwa cztery dni. Zwycięzców wyłoni jury pod kierownictwem Ewy Błaszczyk. Laureatów poznamy podczas finałowej gali, która rozpocznie się w niedzielę, 26 marca, o godz. 18 w Studiu Koncertowym im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów.


Posłuchaj

6:14
Festiwal radiowego teatru w Rzeszowie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Cezary Morawski (dyrektor artystyczny festiwalu RFT-Monodram) 
Data emisji: 23.03.2023
Godzina emisji: 13.40

kc


Polecane