"Trójka pod księżycem" – Halo Oslo! Halo Kraków!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka pod księżycem" – Halo Oslo! Halo Kraków!
"Aaron", reż. Piotr ChołodzińskiFoto: mat. prasowe

W cyklu: spotykamy gości z różnych miast, tym razem byliśmy na trasie międzynarodowej: Oslo – Kraków. Naszym gościem w studiu był Piotr Chołodziński, polski reżyser mieszkający w Norwegii. Rozmawialiśmy o jego drodze zawodowej, o polskim teatrze z perspektywy Norwegii oraz o norweskim teatrze z perspektywy Polski.

3 lutego odbyła się w Collegium Nobilium premiera sztuki Vanessy Goldmann pod tytułem "Aaron", zrealizowana przez Piotra Chołodzińskiego. W sztukach reżyserowanych przez Piotra Chołodzińskiego często, jak możemy przeczytać w programie, "oglądamy postacie walczące z tym, co możemy określić mianem ograniczeń kulturowych i cywilizacyjnych". W spektaklu obok studentów z Polski i Norwegii wystąpili: Dorota Landowska, Sławomir Grzymkowski i Jan Englert.

Piotr Chołodziński jest profesorem w Hoyskalen Kristiana w Oslo na wydziale aktorskim oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Helsinkach, gdzie wykłada na wydziale reżyserii. Realizował także sztuki w Oslo i Helsinkach oraz w Odense. W Polsce reżyserował m.in. w Teatrze Nowym w Poznaniu, w Powszechnym w Warszawie, Polskim we Wrocławiu, Jaracza w Łodzi.


"Aaron", reż. Piotr Chołodziński "Aaron", reż. Piotr Chołodziński

Kraków reprezentował profesor Józef Opalski – teatrolog, reżyser, pedagog. Premiera jego najnowszego spektaklu odbyła się na początku marca w krakowskim teatrze KTO. Jest to spektakl muzyczny z songami Brechta i muzyką m.in. Weilla. W lutym minęła 125. rocznica urodzin Bertolda Brechta. Narodowy Stary Teatr wystawił z tej okazji po latach najsłynniejsze dzieło Brechta i Weilla "Operę za trzy grosze", którą zrealizował młody niemiecki reżyser Ersan Mondtag.

prof. Józef Opalski prof. Józef Opalski

Posłuchaliśmy m.in. o współpracy duetu Brecht-Weill oraz o tym, skąd zainteresowanie profesora Opalskiego teatrem Brechta. Gość "Trójki pod Księżycem" wyjaśni również, co sprawia, że teksty Brechta dziś wybrzmiewają szczególnie mocno, choć powstawały prawie 100 lat temu.

Posłuchaj

1:54:53
"Trójka pod księżycem" – Halo Oslo! Halo Kraków! (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 24.03.2023
Godzina emisji: 0.05

zch

Polecane