"Zaproszę wszystkie organizacje rolnicze". Henryk Kowalczyk zapowiada okrągły stół w sprawie zboża

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Zamierzamy wzmożyć eksport zbóż, szczególnie pszenicy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, pytany, jak zamierza rozwiązać sprawę zboża leżącego w magazynach. - Są opracowane pewne propozycje, z początkiem przyszłego tygodnia chcę zrobić spotkanie, okrągły stół, z udziałem organizacji rolniczych - podkreślił.

Jak mówił Henryk Kowalczyk, Polska nie miała innego wyjścia, jak przyjąć ukraińskie zboże. - Jaki był inny sposób, jeśli mamy otwarte granice? My jesteśmy granicą zewnętrzną Unii Europejskiej. Faktem jest, że KE, oprócz deklaracji słownych o korytarzach solidarnościowych, niewiele zrobiła i wszystkie kraje przygraniczne poniosły z tego tytułu reperkusje: Polska, Rumunia, Bułgaria, Słowacja - mówił minister rolnictwa.

Będzie okrągły stół w sprawie zboża

Pytany, jak zamierza rozwiązać kwestię opróżnienia magazynów, które są - jak przekonują rolnicy - zalane ukraińskim zbożem, Henryk Kowalczyk wskazał na sprzedaż. - Zamierzamy wzmocnić eksport zbóż, szczególnie pszenicy - wskazał.

Zapowiedział też, że spotka się z przedstawicielami środowisk rolniczych. - Są opracowane pewne propozycje, z początkiem przyszłego tygodnia chcę zrobić spotkanie, "okrągły stół" - firmy eksportowe, Krajowa Grupa Spożywcza i przedstawiciele rolników - by to zaakceptowano - podkreślił.

- To będzie kosztować, bo cena na rynkach światowych spadła. To jest drugi element, który nakłada się na ten problem - zaznaczył.

Resort szuka konsensusu

Minister rolnictwa przyznał, że na spotkanie przy okrągłym stole zaprosi "wszystkie organizacje rolnicze, przedstawicieli firm, które zajmują się handlem zbożem, i instytucje, które w Polsce mają na to wpływ, a więc np. Ministerstwo Infrastruktury, które odpowiada za transport". - Agrounię też zaproszę - zaakcentował.

Jak dodał, zamierza przedstawić szereg propozycji eksportowych, kredytowych i magazynowych.

- Wszystkie dobre podpowiedzi są ważne, ale istotne jest też, żebyśmy nie wymyślili czegoś, co nie będzie akceptowane przez którąkolwiek ze stron, a tych stron jest sporo - rolnicy, firmy skupujące, przetwórcze, eksportowe, Krajowa Grupa Spożywcza i strona rządowa - podkreślił Henryk Kowalczyk.

Pomoc humanitarna lekarstwem na nadmiar zbóż?

Dopytywany, jakie rozwiązania zaproponuje resort rolnictwa, by opróżnić polskie silosy, gość "Sygnałów dnia" zasłonił się tym, że pomysły są związane z "potencjalnym wykorzystaniem instytucji, o których informacje są zastrzeżone".

- W najogólniejszej sytuacji będziemy chcieli wspomóc eksport łącznie z wykorzystaniem pomocy humanitarnej dla krajów Afryki - przyznał Henryk Kowalczyk.

Posłuchaj

19:16
Henryk Kowalczyk: z początkiem przyszłego tygodnia chcę zorganizować okrągły stół w sprawie rolnictwa ("Sygnały Dnia"/ Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

(PAP) (PAP)

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Henryk Kowalczyk (wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi)

Data emisji: 23.03.2023

Godzina emisji: 7.15

Jedynka, IAR/ mbl

Polecane