Dezinformacja i sposoby walki z medialną agresją

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dezinformacja i sposoby walki z medialną agresją
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dilok Klaisataporn

Nasila się zjawisko szerzenia w mediach dezinformacji. Jest to na tyle niebezpieczne, że rząd planuje ustawowe uregulowanie tego problemu ze względu na dobro państwa. Zakomunikował o tym Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej. 

– Nie wiem, czy przyjmie to formę ustawy, ale analizowane są różne możliwości karania za dezinformację  powiedział pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn.

W jednej z rozmów został zapytany, czy rząd pracuje nad ustawą, która pozwoliłaby walczyć z dezinformacją, nie stwarzając zagrożeń dla wolności słowa. Jak zaznaczył, w jego biurze przygotowywane są różne analizy.
"Nie wiem, czy przyjmie to formę ustawy, ale rzeczywiście mogę powiedzieć, że analizowane są różne możliwości penalizowania takich działań informacyjnych"  powiedział sekretarz stanu.

Walka z dezinformacją

Zapytany, czy za dezinformację powinno grozić więzienie, Żaryn odparł, że "były takie przypadki znane nam na Zachodzie, u naszych sojuszników". "Nie wiem, czy takie rozwiązanie będzie najlepsze, ale  jak mówię  rozważamy różne opcje" – powiedział. Pełnomocnik rządu zaznaczył, że – jeżeli jakieś przepisy ustawowe byłyby wymyślane i opracowane, to właśnie w związku z identyfikowaniem ludzi, którzy celowo włączają się w kolportowanie czy wykorzystywanie kłamstwa do tego, żeby wykorzystać je przeciwko państwu polskiemu.
Myślę, że do wakacji pewne założenia będą opracowane, zobaczymy co dalej  dodał Żaryn.

Możliwa porażka jako chwyt propagandowy

W serii wpisów pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP podkreślił, że w ostatnim wywiadzie prezydent Rosji mówił o "możliwej porażce Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie". "To typowy chwyt propagandowy, który Putin wykorzystał do kontynuowania znanej wcześniej narracji" - przekazał.

"Putin, a za nim cały rosyjski aparat propagandowy, sugeruje, że wojna przeciwko Ukrainie to działania prewencyjne, które mają dla Rosji znaczenie egzystencjalne. Kreml przekonuje, że gdyby nie 'uderzenie prewencyjne' Rosja zostałaby zniszczona" - podkreślił minister.

Gośćmi "Klubu Trójki" byli dziennikarze: Wojciech Surmacz (szef PAP) oraz Mateusz Wyrwich.

Posłuchaj

47:47
Dezinformacja i sposoby walki z medialną agresją (Klub Trójk)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Data emisji: 23.03.2023
Godzina emisji: 21.08

IAR/PAP/zch

Polecane