"To nowe, dobre rozwiązanie". Marlena Maląg o projekcie dot. świadczeń dla osób niepełnosprawnych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"To nowe, dobre rozwiązanie". Marlena Maląg o projekcie dot. świadczeń dla osób niepełnosprawnych
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas konferencji prasowej w siedzibie MRiPS w WarszawieFoto: Tomasz Gzell/PAP

– Przede wszystkim jest to nowe, dobre rozwiązanie, wypracowane razem ze środowiskami osób niepełnosprawnych i z ich opiekunami – mówiła w "Trójkowym komentarzu dnia" Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej skierowało pod obrady Rady Ministrów projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Jednym z najważniejszych punktów projektu jest możliwość dorabiania sobie przez opiekunów. Jak napisano w komunikacie Ministerstwa Rodziny, jeśli osoba z niepełnosprawnościami nie zdecyduje się na własne świadczenie wspierające, to jej opiekun będzie mógł otrzymywać zmodyfikowane świadczenie pielęgnacyjne w dotychczasowej wysokości z możliwością dorabiania do wysokości 50 procent minimalnego wynagrodzenia, czyli do około 20 tysięcy złotych rocznie.

"To nowe, dobre rozwiązanie"

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia o projekcie mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak wskazała, "przede wszystkim jest to nowe, dobre rozwiązanie, wypracowane razem ze środowiskami osób niepełnosprawnych i z ich opiekunami".

– Zależało nam na tym, aby wprowadzić takie rozwiązanie, aby – tak jak oczekują opiekunowie osób niepełnosprawnych – te osoby mogły podejmować zatrudnienie – podkreśliła. Zaznaczyła także, że "najważniejsze jest prawo do godnego, niezależnego życia i wdrażanie konwencji o prawach osób niepełnosprawnych". – Dlatego też to nowe świadczenie będzie przypisane osobie niepełnosprawnej – dodała.

Wskazała, że "program rozpisany jest na trzy lata". – Zależało nam na tym, aby pokazać kompleksowo ten model i jego docelowe dojście. Tak, aby osoby wiedziały, jakie konkretne rozwiązania będą w przyszłości – oceniła.

"Opiekunowie mogą podjąć pracę zawodową"

– To jest dobre rozwiązanie i, co istotne, jako dobre jest także oceniane przez opiekunów osób z niepełnosprawnościami – zaznaczyła. – Opiekunowie mogą w tym momencie podjąć pracę zawodową w pełnym zakresie. Tutaj już nie będzie żadnych obwarowań, jeżeli to świadczenie pobiera osoba z niepełnosprawnością – dodała.


Posłuchaj

11:19
Marlena Maląg o projekcie ustawy o świadczeniach dla osób niepełnosprawnych (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej
Data emisji: 22.03.2023
Godzina emisji: 18.10

jb/pr

Polecane