W trosce o polskie morze - Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego 2024

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W trosce o polskie morze - Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego 2024
Morze Bałtyckie to cenne źródło fauny i flory. Jak o nie zadabć? Foto: Shutterstock

Ma zieloną barwę, słony smak i chłodną wodę – Bałtyk to najmłodsze z mórz Oceanu Atlantyckiego. Ze względu na swoje położenie jest akwenem podatnym na antropopresję, czyli działanie człowieka. W Światowym Dniu Ochrony Morza Bałtyckiego w Trójce rozmawialiśmy o tym, dlaczego troska o stan mórz i oceanów jest tak ważna? Co czerpiemy z Bałtyku? Jakie zasoby nam daje?  

  • Jezioro Lodowcowe, Morze Yoldiowe, Jezioro Ancylusowe i Morze Litorynowe – to etapy powstawania Bałtyku. 
  • Dostęp do morza dzielimy z ośmioma państwami. Sprawia to, że akwen jest szczególnie podatny na działania ludzkie.
  • Jako morze śródlądowe, o niewielkiej głębokości, staje się dużą zlewnią – w tym dla obszarów rolniczych i przemysłowych.
  • Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego 2024 to dokonała okazja, by zastanowić się, co czerpiemy z Bałtyku i jakie zasoby nam daje?

 

Jak podkreślają specjaliści, nie każdy z nas ma jednak świadomość tej sprawczości.  Niestety wiedza o morzach i oceanach nie jest powszechna wśród Polaków. Wszyscy zależymy jednak od wody. Jej symbolem dla naszego regionu jest właśnie Morze Bałtyckie – mówiła w Polskim Radiu Anna Dębicka z organizacji działającej na rzecz zrównoważonego rybołówstwa.

Negatywne skutki działalności człowieka

Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego 2024 to dokonała okazja, by zastanowić się, co czerpiemy z Bałtyku? Takie działania człowieka jak nadmierne rybołówstwo czy wylanie ok. 40 tysięcy ton broni chemicznej po I i II wojnie światowej wywołują niekorzystne skutki.  Bałtyk jest relatywnie mały i płytki. Z tego względu wyprzedza wszystkie zmiany, które zachodzą w morzach i oceanach. Wszystkie te procesy są szybciej widoczne w Bałtyku – słyszeliśmy podczas rozmowy. 

Posłuchaj

3:11
Nadmierne rybołówstwo czy wylewana broń chemiczna - z czym mierzy się Bałtyk? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zobacz także:


Jeden z najbardziej zanieczyszczonych akwenów

Ze względu na swoje położenie Bałtyk jest narażony na nadmierną eksploatację ze strony człowieka. Wszystkie ścieki i śmieci, które spływają z dziewięciu krajów leżących w jego zlewni, zostają w Morzu Bałtyckim na lata, co sprawia, że jest ono jednym z najbardziej zanieczyszczonych akwenów na świecie, o czym w Trójce opowiedział profesor Piotr Kowalczuk z Polskiej Akademii Nauk.

Posłuchaj

7:29
Morze Bałtyckie - co o nim wiemy i jak możemy mu pomóc? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego 2024

Śmieci, ścieki i chemikalia zatruwają stan wód w Bałtyku. Do zagrożeń wymienianych przez ekspertów warto dołożyć jeszcze niskie zasolenie, które przyczynia się do tworzenia martwych stref, bez fauny i flory. Morze niszczy też przeżyźnienie spowodowane nadmiarem azotu i fosforu, które pochodzą głównie z nawozów. Każdy z nas może pomóc, wystarczy podjąć niewielkie działania i zacząć na co dzień dbać o stan polskiego morza.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: prof. Piotr Kowalczuk (Polska Akademia Nauk)
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Maraszek
Data emisji: 22.03.2024
Godziny emisji: 7.45, 8.11

zch/wmkor

Polecane