Wyjątkowe półtora procent – jak świadomie pokierować swoimi podatkami?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyjątkowe półtora procent – jak świadomie pokierować swoimi podatkami?
Przy rozliczaniu PIT-u warto pamiętać o organizacjach pożytku publicznegoFoto: shutterstock/chayanuphol

W tym roku po raz pierwszy możemy przekazać 1,5 proc. podatku z rocznego rozliczenia na wybraną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego. To wyjątkowa okazja, by świadomie wpłynąć na to, gdzie trafiają nasze podatki.

Do tej pory przy rozliczaniu rocznych PIT-ów mogliśmy przekazywać organizacjom pożytku publicznego 1 proc. naszych podatków. Zgodnie z przepisami Nowego Ładu od tego roku stawka ta wzrosła do 1,5 proc. Cała reszta procedury nie zmieniła się dla większości podatników, z wyjątkiem emerytów i rencistów. W ich przypadku nie trzeba już – jak dotąd – składać corocznych deklaracji wskazujących adresata darowizny, wystarczy to zrobić raz.

Aby przekazać procent podatku na rzecz wybranej organizacji, należy w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego wpisać jej numer KRS i wskazać cel szczegółowy. Nie trzeba się przy tym bać, że ktoś może nas oszukać, wysyłając nam prośbę o wsparcie – jeśli dany numer nie znajduje się na zweryfikowanej liście organizacji, prowadzonej przez Narodowy Instytut Wolności, nasze środki nie trafią do adresata.  

Miliard dla potrzebujących

W ubiegłym roku łączna suma przekazanych w ten sposób darowizn po raz pierwszy przekroczyła miliard złotych. Jest duże prawdopodobieństwo, że w tym roku padnie kolejny rekord. – Decydujemy o tym my, jako podatnicy. Im chętniej przekazujemy, im jest nas więcej, tym ta kwota będzie większa – mówił w Trójce Arkadiusz Jedynak, szef Departamentu Poboru Podatków Ministerstwa Finansów.

Jeśli ktoś chciałby przekazać swoje 1,5 proc. podatku, ale nie wie komu, może zajrzeć na internetową stronę niw.gov.pl, gdzie znajduje się lista organizacji pożytku publicznego. Można tam też sprawdzić, jak zostały spożytkowane wpłaty z poprzednich lat. – Ten system jest elementem budowania świadomości społeczeństwa obywatelskiego. Czy zaznaczymy te 1,5 proc. czy nie, kwota podatku będzie identyczna, a mamy unikalną szansę powiedzieć, na co chcemy przeznaczyć część naszego podatku – zachęcał gość "Pory na Trójkę".


Posłuchaj

4:56
Wyjątkowe półtora procent – jak świadomie pokierować swoimi podatkami? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol GnatRadosław Nałęcz
Goście: Arkadiusz Jedynak (szef Departamentu Poboru Podatków Ministerstwa Finansów)
Data emisji: 22.03.2023
Godzina emisji: 8.10

kc

 


Polecane