Blind football – szczególna odmiana najpopularniejszego sportu na świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Blind football – szczególna odmiana najpopularniejszego sportu na świecie
Zawodnicy blind footballu w akcjiFoto: shutterstock/Ververidis Vasilis

W Poznaniu powstała pierwsza w Wielkopolsce drużyna blind footballu. Ta paraolimpijska dyscyplina umożliwia aktywny tryb życia osobom z poważnymi ograniczeniami widzenia.

Blind football, czyli piłka nożna dla niewidomych i słabowidzących, jest dyscypliną paraolimpijską. Przypomina nieco futbol halowy, bowiem mecze rozgrywane są na boisku otoczonym bandami. Drużyny składają się z pięciu zawodników, z których każdy jest zobowiązany do noszenia specjalnych gogli. Natomiast bramki mają wielkość zbliżoną do tych, które znamy z piłki ręcznej.

Sekcja blind footballu Warty Poznań to pierwsza taka drużyna w Wielkopolsce i piąta w całym kraju. Jej koordynatorem i trenerem jest Grzegorz Jakubowski, były bramkarz reprezentacji Polski w tej dyscyplinie. Opowiedział on w Trójce o roli, jaką odgrywa w drużynie ten zawodnik. – Bramkarz, jako jedyny na boisku, jest osobą widzącą, ale ma bardzo ograniczone pole wyjścia, raptem dwa metry do przodu na szerokość bramki. Musi nie tylko bronić, ale przede wszystkim koordynować zadania linii obronnej.

Kluczowym elementem meczów blind footballu jest oczywiście piłka. Ma ona wmontowane specjalne grzechotki, dzięki którym gracze słyszą, gdzie się znajduje. Dodatkowo za bramką drużyny przeciwnej stoi nawigator, który kieruje poczynaniami napastników. – Dzięki temu jeden grający nie zderzy się z innym – mówił w "Porze na Trójkę" Leszek Kaczmarek, zawodnik blind footballu i redaktor portalu internetowego poświęconego tej dyscyplinie. Za jego pośrednictwem w najbliższą sobotę będzie można obejrzeć mecz Polska  Czechy, który niewidomi piłkarze rozegrają dzień po tym, gdy w Pradze spotkają się pierwsze reprezentacje piłkarskie obu krajów.


Posłuchaj

9:15
Blind football – szczególna odmiana najpopularniejszego sportu na świecie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol GnatRadosław Nałęcz
Goście: Grzegorz Jakubowski, Leszek Kaczmarek (zawodnicy blind footballu)
Data emisji: 22.03.2023
Godzina emisji: 7.15

kc

Polecane