Sellin: jeśli PO wróci do władzy, Tusk schowa sprawę reparacji głęboko do szuflady

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Jeśli PO wróci do władzy, to Tusk schowa sprawę reparacji głęboko do szuflady - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin.

W ubiegły piątek podczas spotkania z mieszkańcami w Bytomiu szef PO Donald Tusk był pytany m.in. o reparacje wojenne od Niemiec, których domaga się Polska. Zadał je jeden z mężczyzn, którego przodkowie – jak opowiadał - byli wysłani na roboty przymusowe; zarzucał on politykom PO, że wyśmiewają starania o reparacje. W odpowiedzi został wyśmiany przez lidera PO.


- Człowiek opowiedział swoją osobistą historię, należała mu się jakaś empatia, a tymczasem spotkał się z szyderstwem, menelskim językiem i próbą napuszczenia tłumu zwolenników Tuska na niego - ocenił Jarosław Sellin.

Posłuchaj

14:45
Sellin: jeśli PO wróci do władzy, to Tusk schowa sprawę reparacji głęboko do szuflady (Salon polityczny Trójki_
+
Dodaj do playlisty
+

Wiceminister kultury przekonywał przy tym, że Tusk jest na tyle uzależnionym od Niemiec i Brukseli politykiem, że na pewno nie będzie podejmował tematu reparacji, jeśli PO wygrałaby jesienne wybory parlamentarne. 

Raport o stratach 

1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz 
Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury)
Data emisji: 22.03.2023
Godzina emisji: 8.45

pp/gs

Polecane