Nowy Yorick, czyli ocalić Szekspira dla polskich teatrów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy Yorick, czyli ocalić Szekspira dla polskich teatrów
Woskowy William Szekspir w muzeum Madame Tussauds w Berlinie. Sztuki tego angielskiego dramatopisarza z XVI/XVII wieku wciąż są wystawiane przez teatry na całym świecieFoto: shutterstock/Massimo Todaro

Nowy Yorick to inicjatywa Muzeum Szekspirowskiego w Gdańsku, mająca być antidotum na kryzys adaptacji szekspirowskich w Polsce. W ramach konkursu młodzi reżyserzy dostaną szansę na wystawienie wybranego dramatu Anglika w jednym z polskich teatrów.

Od 1994 roku w Gdańsku odbywa się konkurs o nagrodę Złotego Yoricka, wręczaną za najlepszą polską interpretację twórczości Williama Szekspira. Zainaugurowany w tym roku Nowy Yorick jest "młodszym bratem" tamtego konkursu. – Pomysł pojawił się dlatego, że zauważamy brak zainteresowania Szekspirem wśród młodych reżyserów. Od kilku sezonów reżyserzy poniżej 40. roku życia praktycznie nie dostają szansy w polskich teatrach na zmierzenie się z dorobkiem stratfordczyka – mówił w Trójce selekcjoner konkursu Łukasz Drewniak z gdańskiego Muzeum Szekspirowskiego.

Organizatorzy Nowego Yoricka nawiązali współpracę z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim w Poznaniu i Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy. To właśnie te placówki udostępnią swe zasoby zwycięzcom konkursu. Na każde wyróżnione przedstawienie przewidziano budżet w wysokości 25 tys. złotych. W sierpniu w Gdańsku odbędzie się Festiwal Szekspirowski, podczas którego zwycięzcy konkursu Nowy Yorick będą mogli zaprezentować swoje spektakle we wstępnej wersji. Uhonorowane przedstawienia w pełnej odsłonie będzie można zobaczyć podczas przyszłorocznej edycji festiwalu.  

Ocalić Szekspira

Jak stwierdził Łukasz Drewniak, był okres, gdy w Polsce odbywało się po dwadzieścia premier dramatów Szekspira rocznie. Dziś jest ich trzy razy mniej. – Czujemy, że jest kryzys i chcemy temu przeciwdziałać. Nie wyobrażamy sobie polskiego teatru bez Szekspira i nie wyobrażamy sobie, żeby młode pokolenie nie interesowało się Szekspirem w swoich pierwszych krokach teatralnych.

Gość "Trójki do trzeciej" zwrócił też uwagę na aktualność dzieł angielskiego dramaturga. – Szekspir ciągle opowiada o naszych czasach, można w nim zawrzeć problemy rzeczywistości, pokazać, że ten polityczny puls ciągle w nim bije.


Posłuchaj

4:22
Nowy Yorick, czyli ocalić Szekspira dla polskich teatrów (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Łukasz Drewniak (Muzeum Szekspirowskie w Gdańsku)
Data emisji: 21.03.2023
Godziny emisji: 12.47

kc 

 

Polecane