"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Pamięć o zbrodni katyńskiej w konkursie dla młodzieży

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Pamięć o zbrodni katyńskiej w konkursie dla młodzieży
XV Katyński Marsz Cieni przed warszawskim Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie Foto: PAP/Tomasz Gzell

Trwa IV ogólnopolski konkurs dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Do piątku (24 marca) uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą zgłaszać prace w trzech kategoriach: "praca plastyczna", "praca literacka" oraz "tekst piosenki", a studenci – w kategorii "scenariusz lekcji".

Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940", organizowany przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek, wystartował w 2020 roku, w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. W jego trzech pierwszych edycjach wzięło udział ok. 5 tysięcy młodych ludzi. W tym roku uczestnicy rywalizują w czterech kategoriach: "praca plastyczna", "praca literacka", "tekst piosenki" oraz "scenariusz lekcji". Trzy pierwsze adresowane są do młodzieży szkół ponadpodstawowych, zaś czwarta do studentów.

– To jest oferta, która może zadowolić każdego. Tych, którzy chcą napisać rozprawkę naukową, felieton, reportaż, sztukę teatralną, i tych, którzy mają zdolności plastyczne lub marzą o karierze nauczyciela – mówił w Trójce współorganizator konkursu prof. Tadeusz Wolsza.

Gość "Trójki do trzeciej" stwierdził, że nadsyłane prace konkursowe stoją na bardzo wysokim poziomie, a przygotowujący je młodzi ludzie są oczytani i świetnie przygotowani merytorycznie. – Mamy wspaniałą młodzież, która świetnie radzi sobie z tym tematem – zapewniał rozmówca Katarzyny Cygler.

Zgłoszenia do konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" można przesyłać do piątku, 24 marca. Niewykluczone, że część z nich zostanie wydana w formie książki. Są także pomysły, aby Ministerstwo Edukacji i Nauki zamieściło ja na swojej stronie jako materiały dydaktyczne dla nauczycieli.


Posłuchaj

7:29
Pamięć o zbrodni katyńskiej w konkursie dla młodzieży (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: prof. Tadeusz Wolsza (historyk z IPN)
Data emisji: 20.03.2023
Godzina emisji: 14.42

kc

 

Polecane