Marcin Wyrostek – czarodziej akordeonu [POSŁUCHAJ KONCERTU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marcin Wyrostek – czarodziej akordeonu [POSŁUCHAJ KONCERTU]
Marcin Wyrostek na scenie TrójkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Koncertował w wielu zakątkach świata, rzucił na kolana widzów programu "Mam talent", a 10 maja 2015 roku wystąpił na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej – na retransmisję koncertu Marcina Wyrostka zaprosiliśmy w niedzielny wieczór. 


Posłuchaj

51:49
Koncert Marcina Wyrostka – czarodzieja akordeonu (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

O wyjątkowych umiejętnościach Marcina Wyrostka zrobiło się głośno w 2009 roku, gdy akordeonista rodem z Jeleniej Góry wygrał telewizyjny program "Mam talent". W tym samym roku ukazał się jego debiutancki solowy album, zatytułowany "Magia Del Tango". Tak bardzo przypadł on do gustu słuchaczom, że zyskał status potrójnie platynowej płyty.

Wielką popularnością cieszyły się także kolejne dwa longplaye: "Marcin Wyrostek & Coloriage" (2011) oraz "For Alice" (2015). Drugi z nich był dedykowany żonie akordeonisty, Alicji, i był spełnieniem jego artystycznych aspiracji. – Od młodych lat marzyłem o koncertach z orkiestrami, o tworzeniu własnej muzyki na bardzo rozbudowane składy instrumentalne. Dzisiaj moje marzenia się spełniają – mówił muzyk.

Na płycie "For Alice" Wyrostek pokazał pełen wachlarz możliwości brzmieniowych akordeonu, łącząc tradycję z nowoczesnością, nowoczesne combo z orkiestrą smyczkową, muzykę ludową z muzyką współczesną, opierając się przy tym w dużym stopniu na improwizacji.

41-letni Marcin Wyrostek to akordeonista, aranżer i kompozytor. Jest Absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i zwycięzcą drugiej edycji programu telewizyjnego "Mam talent". Jest też członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów i laureat kilkudziesięciu międzynarodowych konkursów akordeonowych.

Założył zespoły Tango Corazon, Coloriage oraz Music and Dance Show. Koncertował na całym świecie, dzieląc scenę m.in. z Bobbym McFerrinem, Kayah, Marylą Rodowicz, orkiestrami polskich filharmonii oraz orkiestrami kameralnymi. W jego twórczości słychać duże wpływy muzyki świata (zwłaszcza z Bałkanów i Argentyny).

***

Na retransmisję koncertu Marcina Wyrostka na antenie Trójki zaprosiliśmy w niedzielę (26 marca) o godz. 19.05. 

kc

Polecane