Mistrzowie surrealizmu i fantastyki na warszawskiej wystawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mistrzowie surrealizmu i fantastyki na warszawskiej wystawie
Druga edycja wystawy "Sztuka Fantastyczna w Warszawie"Foto: Wlodzimierz Wasyluk / Forum

Obrazy Beksińskiego, Dudy-Gracza i Wałkuskiego to tylko część eksponatów składających się na wystawę pt. "Sztuka Fantastyczna w Warszawie". Można ją oglądać w stolicy prawie do końca maja.

"Sztuka Fantastyczna w Warszawie" jest drugą edycją entuzjastycznie przyjętej wystawy mistrzów surrealizmu i sztuki fantastycznej, którą latem 2022 roku odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku możemy podziwiać pięćdziesiąt trzy dzieła tak znamienitych artystów, jak Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Wiesław Wałkuski czy Dariusz Zawadzki. Duża część ekspozycji nigdy wcześniej nie była prezentowana publicznie.  

Sztuka fantastyczna obrazuje świat ze snów, wyobraźni i fantazji tworzących ją artystów. Często wywołuje niepokój u widzów, którzy dostrzegają w niej echa własnych lęków i obaw. – Ten nurt bezpośrednio dotyka ludzkiej egzystencji. Jak wiemy, składa się ona zarówno z dobrych emocji, jak i tych, których się boimy – mówiła w Trójce Paulina Bziuk, koordynatorka wystawy.

Jednym z podgatunków sztuki fantastycznej jest tzw. Steampunk, prezentujący wizję świata gnębionego przez katastrofy ekologiczne, wojny, głód itp. – Ale czy to jest dalekie od naszej rzeczywistości? – pytała retorycznie rozmówczyni Katarzyny Cygler. – Jest taki stereotypowy pogląd, że ta sztuka troszkę przeraża. Ja naprawdę zapraszam, żeby się przekonać na własne oczy, że to nie jest tak do końca.

Na wystawie "Sztuka Fantastyczna w Warszawie" można zobaczyć m.in. sześć obrazów wielkiego mistrza tego gatunku, Zdzisława Beksińskiego. Cztery z nich pochodzą z lat 70., natomiast dwa powstały na przełomie XX i XXI wieku. O ile Beksiński z zasady nie tytułował swoich prac, by w ten sposób nie narzucać widzowi ich interpretacji, takiego zwyczaju nie miał znany plakacista Wiesław Wałkuski. Dlatego odwiedzając warszawską ekspozycję, można obejrzeć jego dyptyk "Czaszka kapitalisty" i "Czaszka bolszewika".

Wystawa "Sztuka Fantastyczna w Warszawie" udostępniona jest zwiedzającym do 28 maja w warszawskim Muzeum Sztuki Fantastycznej.


Posłuchaj

6:42
Mistrzowie surrealizmu i fantastyki na warszawskiej wystawie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Paulina Bziuk (koordynatorka wystawy "Sztuka Fantastyczna w Warszawie")
Data emisji: 20.03.2023
Godziny emisji: 14.18

kc 

Polecane