Trójka|Trójkowy punkt techniczny
Idea miasta piętnastominutowego. Na czym polega?
2023-03-20, 13:03 | aktualizacja 2023-03-20, 14:03
Szkoła, praca, sklep, bank oraz przychodnia w zasięgu krótkiego spaceru to dziś marzenie niejednego mieszkańca dużego miasta. Coraz więcej mówi się o wcielaniu w życie urbanistycznej koncepcji miast piętnastominutowych. Na czym ona polega?
W kwadrans do każdego celu. Kompleksowo, multifunkcjonalnie i samowystarczalne – tak w skrócie maluje się idea piętnastominutowych miast. Zakłada ona, że miasta projektuje się lub przeprojektowuje w taki sposób, by wszystkie aspekty naszego życia były dostępne w odległości nie większej niż taka, jaką pokonujemy w czasie piętnastominutowego spaceru lub jazdy rowerem. Chodzi zarówno o miejsce pracy i mieszkanie, jak i służbę zdrowia, wyżywienie, edukację, kulturę czy rozrywkę.
Miasta piętnastominutowe
Idea zyskuje zwolenników ze względu na wygodę i oszczędność czasu. Pierwsze takie miasto pojawiło się w Paryżu. Pomysłodawcą była Anne Hidalgo, która - dzięki wdrożeniu tej koncepcji w życie - uwolniła nabrzeże Sekwany od natłoku aut. Przełożyło się to na zazielenienie tamtejszej okolicy.
Dziś coraz więcej światowych i europejskich metropolii wprowadza taki układ. Przykładami mogą być między innymi: Barcelona, Londyn, Wiedeń i Mediolan. Również w Polsce możemy zaobserwować pierwsze działania zmierzające w tym kierunku. Deweloperzy chętniej inwestują w tereny zapewniające dostęp do różnorodnej przestrzeni.
Czytaj także:
- Rowery miejskie: łatwiej wypożyczysz, szybciej dojedziesz
- Cyfrowa rewolucja w miastach, czyli moc ukryta w big data
– To miasto, w którym jestem w stanie w ciągu piętnastu minut załatwić wszystko, co mi potrzebne. Tego typu rozwiązanie zapewnia także pewną systemowość, jak chodzi o ciągi pieszych oraz ograniczenie ruchu samochodowego – wyjaśniła w Trójce doktor Agnieszka Labus z Politechniki Śląskiej.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 20.03.2023
Godzina emisji: 11.23