To już dziś! Pierwszy dzień wiosny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
To już dziś! Pierwszy dzień wiosny
Krokusy na bulwarach w RzeszowieFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Jak mówi znane przysłowie: "w marcu jak w garncu", czyli będzie trochę wiosennie i trochę zimowo. Kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca, a astronomiczna – już 20. Ale, jak się okazuje, są jeszcze inne wiosny: meteorologiczna, termiczna i fenologiczna.

  • Astronomiczna wiosna zaczyna się 20 marca o godz. 22.24. Kalendarzowa – 21 marca.
  • Najbliższy tydzień, wg przewidywań meteorologów, będzie ciepły, jednak później powrócą chłody.

Ciepły tydzień z deszczykiem

– W tym tygodniu, jeśli ktoś głęboko schował ciepły sweter, to… dobrze, bo raczej się nie przyda. A jeśli wyjął przy okazji rower, to świetnie, bo temperatura będzie sprzyjała temu, żeby uprawiać sporty na zewnątrz – mówi Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Natomiast wiadomo, że nic nie jest idealne i będą się pojawiały delikatne opady deszczu, więc kurtka przeciwdeszczowa też powinna być na podorędziu – radzi.

Pierwszy dzień wiosny

Wiosna astronomiczna zaczyna się w poniedziałek, 20 marca, o godz. 22.24. – Jeśli ktoś chce celebrować to wydarzenie, to radzę na południu kraju, bo tam temperatura spadnie do 7 stopni C, a na północy do 4 stopni C. Będzie deszczyk i niestety mało gwiazd – wskazuje rozmówca Witolda Lazara. – A jutro będzie 21 marca, w kalendarzu widnieje bardzo wyraźny napis: "Pierwszy dzień wiosny". I ta wiosna kalendarzowa będzie w całym kraju: od 8 stopni w Polsce północnej do 13–14 stopni w Polsce południowej – zapowiada.

Ile jest rodzajów wiosny?

– Wiosna meteorologiczna, czyli ta, gdzie meteorolodzy mogą porównywać okres wiosenny z innymi okresami, trwa trzy miesiące: od 1 marca do końca maja. Stała jest także data wiosny kalendarzowej: 21 dzień marca. Termiczna wiosna, kiedy stała dobowa temperatura przekracza 5 stopni C, a tak już jest od kilku dni, a w Lubuskiem nawet przekroczyła 10 stopni C, więc też już się zaczęła – tłumaczy Trójkowy gość. – O 22.24 zaczniemy wiosnę astronomiczną. I jest jeszcze piąty rodzaj wiosny: fenologiczna. Wtedy rośliny budzą się do życia po zimowym letargu i ta również jest obserwowana – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

5:50
Nadchodzi wiosna: jutro pierwszy jej dzień! (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Grzegorz Walijewski (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej)
Data emisji: 20.03.2023
Godzina emisji: 11.47

pr

Polecane