Jak pomoc potrzebującym stała się sensem życia? [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak pomoc potrzebującym stała się sensem życia? [POSŁUCHAJ]
Reportaż "Nie przepuszczam życia przez palce" to historia przemiany życia, w wyniku której pomoc m.in. dzieciom w potrzebie stała się sensem kolejnych dniFoto: Shutterstock/YAKOBCHUK VIACHESLAV

Historia rodzinnego pogotowia opiekuńczego dla dzieci, które prowadzi w swoim domu pewne małżeństwo. – Duże zmiany w naszym życiu zaszły od tego momentu, kiedy zmieniły się wartości, nie finanse – mówi pan Zbyszek. – Zaczęły się liczyć relacje, dzieci, żona, a nie używki. Dzisiaj, zarabiając dziesięć razy mniej niż za granicą, mam więcej życia i nie przepuszczam go przez palce, tak jak wtedy – podkreśla. 

W Słupsku wraz z żoną bohater reportażu otworzył filię Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego. – Prowadzimy dwa ośrodki. Jeden dla matek z dziećmi uciekających przed przemocą domową, mieszkanie chronione dla kobiet bezdomnych. W drugim miejscu wyremontowaliśmy budynek, tam mamy hostel dla mężczyzn, którzy są po ośrodkach uzależnień – opowiada bohater reportażu. 

Para, oprócz domów pomocy, prowadzi także pogotowie opiekuńcze. Żona pana Zbyszka, opowiadając o swoim odnajdywaniu się w nowej rodzinnej sytuacji, przyznaje, że kilka lat wcześniej myślała o rodzinie zastępczej, miała nawet wrażenie, że obojętnie, kiedy i na jaki kanał włączyła telewizor, zawsze trafiała na program poświęcony tej tematyce. – Tak mnie bombardowały te informacje, że chodziłam i płakałam – wspomina. W tamtym czasie jednak, gdy mąż pracował za granicą, nie było szans na taki krok. 

 Przeczytaj także:

Z czasem, po zmianach w życiu rodziny, małżeństwo zdecydowało się na otwarcie pogotowia opiekuńczego, co wiązało się m.in. z odejściem z dotychczasowej pracy. Pierwsza z dziewczynek trafiła do nich na pół roku. Oddanie dziecka do dalszej opieki było dla nich ogromnie trudne, spowodowało zwątpienie co do wyboru tej drogi życiowej. Z czasem jednak przyszła jasność, że jest to właściwy kierunek. 

Posłuchaj

20:46
Opieka nad potrzebującymi dziećmi, która przemienia serca (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne powstało we wrześniu 1999 roku w Częstochowie. Idea organizacji zawiera się w słowach: "łaknącemu dać jeść, pragnącemu dać pić, przychodnia przyjąć, chorego odwiedzić, do przebywającego w więzieniu pójść", według biblijnej zasady Ewangelii Świętego Mateusza.

***

Tytuł reportażu: "Nie przepuszczam życia przez palce" 
Autorzy reportażu: 
Henryk Dedo i Magda Balcerak 
Data emisji: 
20.03.2023
Godzina emisji: 
22.11

gs

Polecane