"Mission: Impossible". Co Tom Cruise będzie mógł nakręcić na Svalbardzie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Mission: Impossible".  Co Tom Cruise będzie mógł nakręcić na Svalbardzie?
Tom Cruise Foto: Shutterstock/Rene Teichmann

Amerykański aktor zamierzał zrealizować scenę z użyciem 30 helikopterów na norweskiej wyspie Svalbard, na której żyją niedźwiedzie polarne będące pod szczególną ochroną.

Władze norweskiej prowincji na Oceanie Arktycznym, oddalonej niespełna tysiąc kilometrów od bieguna północnego odmowę nakręcenia sceny uzasadniły troską o dobro żyjących tam niedźwiedzi, których populacja sięga blisko trzech tys. osobników. Dodatkowym argumentem jest wiosna, kiedy rośnie aktywność tych zwierząt. 

Natura ważniejsza niż sława

– Mnie sytuacja zupełnie  nie dziwi. Mieszkając w tu siedem lat, wiem, że Norwedzy kochają naturę i zrobią wszystko, żeby o nią zadbać – mówi Paulina Wodzikowska, Polska mieszkająca w Norwegii. Jej zdaniem zgody nie dostałaby nie tylko żadna z gwiazd Hollywood, ale nawet król kraju. 

 Przeczytaj także:

W oficjalnym komunikacie gubernatora Svalbardu czytamy, że wszystko to, co robimy na wyspie, musimy robić tak, aby unikać niepotrzebnego niepokojenie zwierząt. Czy to oznacza, że Tom Cruise nie będzie mógł tam nakręcić filmu? Najprawdopodobniej mniej spektakularne sceny będą mogły powstać na wyspie zgodnie z planem.

Posłuchaj

4:14
Tom Cruise kontra niedźwiedzie polarne, czyli jak Norwedzy chronią przyrodę (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nakręcenie scen na Svalbardzie to nie pierwsza z odmów, z jakimi spotkał się amerykański aktor. Ponad dwa lata temu w ramach realizacji wcześniejszego obrazu z udziałem Toma Cruise'a  miało dojść do wysadzenia ponad 100-letniego mostu kolejowego na Jeziorze Pilchowickim (Dolnośląskie), do czego udało się jednak nie dopuścić. 

The remote visa-free island at the top of the world - BBC REEL/BBC Reel

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Rafał Tomański
Autor materiału dodatkowego: Jacek Frentzel
Data emisji: 17.02.2023
Godzina emisji: 17.40

gs

Polecane