"Jezioro słone". Kino okrywa dojrzałe kobiety

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jezioro słone". Kino okrywa dojrzałe kobiety
Premiera filmu "Jezioro słone", na zdjęciu Katarzyna ButtowttFoto: FOTON/PAP

– My jako kobiety starsze staramy się już być widzialne: strojem, makijażem, fryzurą, ale i swoim zachowaniem, że się odważamy robić coś, czego do tej pory nie wypadało. Starsza pani ma robić gołąbki, opiekować się wnukami i nic poza tym. Teraz okazuje się, że nie. Moje przyjaciółki uczą się języków, podróżują, sprzedają domy i wyprowadzają się za granice, co wydawało się niemożliwe. Jak to babcia nie zostaje tutaj? Nie, babcia chce kupić dom w Hiszpanii – mówi Katarzyna Butowtt, wcielająca się w główną bohaterkę w filmie "Jezioro słone". 

Opowiadając o pracy filmem reżyserka i autorka scenariusza Kasia Rosłaniec przyznała, że nie wiedziała, z kim będzie chciała pracować. – Nigdy nie mam konkretnego aktora na myśli, jak piszę scenariusze. Dopiero, jak to jest skończone, to zastanawiam się, kto mógłby zagrać – mówi rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego. Z kolei goszcząca w studiu odtwórczyni Heleny, czyli głównej bohaterki historii Katarzyna Butowtt przyznaje, że ona z kolei nigdy nie myślała o aktorstwie. Do występów na dużym ekranie wcześniej dochodziło raczej sporadycznie i miało to raczej związek z jej rozpoznawalnością zdobytą dzięki modelingowi. – Aktorstwo nigdy mnie nie ciągnęło, zawsze uważałam, że to bardzo trudny i ciężki zawód – przyznaje gość Trójki. 

Pozostać wierną sobie

Główna bohaterka tej historii – Helena (Katarzyna Butowtt) – miała w życiu tylko jednego kochanka, swojego męża (Krzysztof Stelmaszyk). Zapewniał on jej erotyczne spełnienie, finansowe bezpieczeństwo. Mają troje dorosłych dzieci. Kiedy na jaw wychodzi, że mężczyzna ją oszukuje, a na horyzoncie pojawia się kariera w modelingu, Helena po raz pierwszy w życiu przejmuje kontrolę nad swoim życiem. Wszystko, co się dzieje, jest dla niej nowe, nieznane i ekscytujące. Chce go zdradzić? Chce się wyrwać spod jego dominacji? Najważniejsze dla niej jest pozostanie wierną samej sobie… 

 Przeczytaj także:

"Jezioro słone" to film opowiadający o pokoleniu ludzi dojrzałych. To oni coraz częściej stają się bohaterami kina, wciąż głodni życia, które chcą używać i smakować, wciąż jest dla nich interesujące, a świat pociągający. To jak zauważa Ryszard Jaźwiński pewna tendencja ogólnoświatowa, która coraz częściej w centrum stawia nie ludzi młodych, a tych w bagażem życiowych doświadczeń, rodziców dorosłych dzieci. Przykładem tego może być choćby tegoroczny triumfator Oscarów, czyli film "Wszystko wszędzie naraz", także opowiadający historię dojrzałej kobiety. 

Everything Everywhere All At Once | Official Trailer HD | A24/A24

Ponadto w audycji

  • Premiera polska: "Wyrwa" w reżyserii Bartosza Konopki, rozmowy z twórcami filmu;
  • Festiwal Łodzią po Wiśle w Warszawie: spotkanie z organizatorami i studentami Szkoły Filmowej w Łodzi;
  • aktualności filmowe.

Posłuchaj

1:38:22
"Jezioro słone". Fascynująca opowieść o wyzwaniach wieku dojrzałego (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 17.03.2023
Godziny emisji: 13.09

gs

Polecane