Witraże, czyli sztuka tworzenia pięknych kompozycji z barwnych szkiełek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Witraże, czyli sztuka tworzenia pięknych kompozycji z barwnych szkiełek
Witraże w paryskiej świątyni Sainte-ChapelleFoto: Shutterstock/Neirfy

Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie to miejsce niezwykłe. Mieści się w tym samym budynku od 120 lat i, jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie pracownię witraży oraz muzeum. Dzięki temu zwiedzający mogą nie tylko obejrzeć piękne witraże projektu najwybitniejszych polskich artystów, ale także dowiedzieć się, jak powstały i poznać tajniki warsztatu witrażysty.

  • Jest to najstarsze tego typu miejsce w Polsce. Wciąż mieści się w budynku zbudowanym na potrzeby Zakładu Witrażu w 1902 roku
  • Z jego usług korzystali najwięksi artyści polscy, m.in. Mehoffer i Wyspiański, ale też Uziębło, Bukowski, Frycz i Jastrzębowski

120 lat w jednym miejscu Krakowa

– W zeszłym roku obchodziliśmy 120 rocznicę istnienia. Trzeba pamiętać, że muzeum jest tutaj stosunkowo świeżą instytucją: kamienica, w której mamy siedzibę, została zaprojektowana i wybudowana specjalnie dla pracowni witraży. I już od 120 lat działa tu pracownia: właściwie najważniejsze tego rodzaju miejsce w tej części Europy – opowiada Piotr Ostrowski, dyrektor Pracowni i Muzeum Witrażu w Krakowie. – To jest pracownia, z którą współpracowała śmietanka artystów początku XX wieku: Wyspiański, Mehoffer, Frycz, Uziębło, Bukowski – wymienia.

– Ta formuła teraz lekko się zmieniła: do miejsca jednak niedostępnego wpuściliśmy zwiedzających. I jest to muzeum, które łączy dwie funkcje – najstarszą pracownię w tej części Europy oraz miejsce w konwencji żywego muzeum pokazujące, jak od 120 lat powstają witraże – dodaje.

Witrażyści mówią o swojej pracy

– Zwiedzający przede wszystkim zobaczy absolutnie unikalne miejsce. Mówię o kamienicy: ona była budowana dla potrzeb pracowni, czyli nie miała żadnej innej funkcji, i to doskonale odzwierciedla jej struktura. Jest specyficzna: wyższe pomieszczenia, specyficzne okna, które wychodzą na północną stronę. Dlaczego właśnie na północną? O tym dowiedzą się zwiedzający od naszych przewodników – zachęca Trójkowy gość. – Wszyscy nasi przewodnicy są również witrażystami, więc oni nie opowiadają o czymś, co przeczytali, tylko faktycznie znają ten fach, to rzemiosło – zapewnia.

Przeczytaj także:


Metody niezmienne od wieków

– Na pytanie, co się zmieniło w technice tworzenia witraży, odpowiadam prosto: właściwie nic. I to od czasów średniowiecza – zapewnia dyrektor Ostrowski. – Fenomen tej techniki sprowadza się do tego, że gwarancja i trwałość musi być liczona w setkach lat. Jeśli patrzymy na średniowieczne witraże, to jeśli nie uległy mechanicznemu uszkodzeniu bądź nie uległy zniszczeniu w czasie pożaru, to witraże te są w świetnej formie – opisuje.

Muzeum witrażu/YouTube RTVG


Posłuchaj

6:43
Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Witold Lazar 
Gość: Piotr Ostrowski (dyrektor Muzeum Witrażu w Krakowie)
Data emisji: 17.03.2023
Godziny emisji: 10.29

pr

Polecane