"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Ostatni dzień na przesyłanie prac konkursowych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Ostatni dzień na przesyłanie prac konkursowych
Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej w KatowicachFoto: Pawel Szczepanski/Shutterstock

To już ostatni dzień, kiedy uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych mogą nadsyłać prace w ramach czwartej edycji konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Uczestnicy mogą zgłosić swoje projekty do jednej z czterech kategorii; termin nadsyłania materiałów upływa 24 marca.

Konkurs jest organizowany w czterech kategoriach: plastycznej, literackiej, tekstu piosenki oraz scenariusza lekcji. Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, podkreśla, że inicjatywa umożliwia przełożenie wiedzy historycznej na prace artystyczne.

Jednocześnie prezes IPN dodaje, że taka forma nauczania historycznego, odpowiedniego dla konkretnych pokoleń, cieszy się wielkim zainteresowaniem. – Ta forma sprawia, że prawda o zbrodni katyńskiej jest wciąż żywa - podkreśla Karol Nawrocki.

Posłuchaj

0:31
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki o konkursie "Polskie serce pękło. Katyń 1940" (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane:

Jak zaznaczył na antenie Programu 3 Polskiego Radia Paweł Kurtyka, prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki, nagrodzone w poprzednich edycjach konkursu prace wyróżniały się wysokim poziomem dbałości o szczegóły i wiedzę historyczną. – Konkurs cieszy się bardzo dużą popularnością, poziom nadsyłanych prac jest bardzo wysoki – mówił gość "Trójki do trzeciej". – Zarówno pod względem poziomu artystycznego, jak i wiedzy, nagradzane są opracowania o bardzo wysokim poziomie - zaznaczył prezes.

Rozmówca Tomasza Miary dodaje, że zgłoszone projekty co roku ocenia jury złożone z ekspertów z dziedzin historii oraz sztuki. – Nie ma możliwości, aby do tego etapu dotarła nieścisła lub nierzetelna praca. Grono ekspertów, z prof. Tadeuszem Wolszą na czele, weryfikuje ich poziom merytoryczny. Powołując poszczególne kategorie, Kancelaria Sejmu dba również o to, aby powołać do oceny właściwych ekspertów, zgodnych z tematyką. Każda z sekcji kapituły ma swojego prowadzącego, który jest specjalistą w danej dziedzinie – podkreślał dyrektor Fundacji im. Janusza Kurtyki.

Termin nadsyłania prac do tegorocznej edycji konkursu upływa 24 marca. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej 15 kwietnia. – Jeżeli jeszcze, na tej ostatniej prostej, ktoś ma wolę, aby złożyć taką pracę, trzeba czym prędzej brać się do dzieła – zachęcał Paweł Kurtyka na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Pomysłodawczynią konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. W skład komitetu honorowego wchodzą, między innymi, szefowie resortów edukacji i nauki, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji. Konkurs ma na celu promowanie wśród młodzieży znajomości tematyki katyńskiej. Jednocześnie inicjatywa ma zachęcić do poznawania historii zbrodni w Katyniu i losów jej ofiar. W tym roku uczestnicy pytani są o postawy polskich oficerów, którzy znaleźli się w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. 

Posłuchaj

3:24
"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Trwa nabór prac do czwartej edycji konkursu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 


qch/IAR

Polecane