Spotkanie Morawiecki-Pavel. Premier: nie było lepszego okresu w relacjach Polski i Czech

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spotkanie Morawiecki-Pavel. Premier: nie było lepszego okresu w relacjach Polski i Czech
Premier Mateusz Morawiecki: wspaniale jest gościć przedstawiciela kraju, który myśli podobnie jak my. Mamy wspólne wyzwaniaFoto: Kancelaria Premiera/Facebook

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął spotkanie z przebywającym z oficjalną wizytą w Polsce prezydentem Czech Petrem Pavlem. Jak mówił, "nie jest pewien, czy w naszej tysiącletniej historii był lepszy czas w polsko-czeskich relacjach".

Premier Morawiecki zaznaczył, że Polskę i Czechy łączą wspólne perspektywy i wspólne wyzwania, w tym związane z wojną na Ukrainie.

"Razem jesteśmy silniejsi"

- Jestem szczęśliwy, że na poziomie Unii Europejskiej, na poziomie NATO zawsze Czechy i Polska wymieniane są obok siebie. Razem jesteśmy silniejsi, w tym równaniu jeden plus jeden równa się trzy - mówił premier.

Wyraził również nadzieję na "odnowienie naszej Grupy Wyszehradzkiej". - Myślę, że to będzie też jedna z kwestii, którą będziemy chcieli omówić. [...] Wówczas (na spotkaniach Grupy Wyszehradzkiej - red.) spotykamy się z naszymi przyjaciółmi, będąc silniejszymi na przyszłość - dodał premier.

Posłuchaj

0:57
Spotkanie premiera Morawieckiego i prezydenta Pavla. Relacja Karola Surówki (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj również:

Prezydent Czech o działaniach jego kraju i Polski na rzecz Ukrainy

- Cieszę się, że możemy wspólnie omówić ważne kwestie dla naszego regionu - dodał. Wskazał, że nie chodzi wyłącznie o kwestię wsparcia Ukrainy w obronie przeciwko rosyjskiej agresji, ale także o kwestie dotyczące odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny. Wskazał na wspólne polsko-czeskie wsparcie w procesie akcesyjnym przystąpienia Ukrainy do UE, a później również do NATO.

Prezydent Czech dodał, że widzi również kolejną sposobność dla naszego regionu, tj. rozwój infrastruktury krytycznej i energetycznej, aby nasz region wszedł na wyższy poziom odpowiadający standardom Europy Zachodniej.

Wizyta prezydenta Czech w Polsce. Marcin Przydacz w Programie 1 Polskiego Radia: pokazuje naszą rolę w regionie


ms/PAP, IAR

Polecane