Rozbita rosyjska siatka szpiegów. Gdula: rozsądek nakazuje jak największą mobilizację służb

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rozbita rosyjska siatka szpiegów. Gdula: rozsądek nakazuje jak największą mobilizację służb
Maciej Gdula w Programie 3 Polskiego Radia: widzimy, że Rosja prowadząc wojnę na Ukrainie nie porzuciła zainteresowania destabilizacją sytuacji w innych krajach naszego regionuFoto: PR3

- Z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, trzeba założyć najgorsze scenariusze. Jeśli ktoś buduje siatkę, która zbiera informacje dotyczące poruszania się pociągów, transportu uzbrojenia, to prawdopodobne jest, że przygotowywane są bardziej ofensywne działania naszych wrogów, działania dywersyjne - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Maciej Gdula, poseł Nowej Lewicy, członek sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że w ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła siatkę szpiegowską, która pracowała na zlecenie Rosji. W sumie w sprawie zatrzymano dziewięć osób, z czego sześć trafiło do aresztu, a wobec trzech trwają czynności prokuratorskie.

Według Macieja Gduli, "sprawa jest bardzo poważna i nie należy jej ignorować". Jak na razie, wskazał, wiadomo, że osoby te zbierały informacje dotyczące ruchu kolejowego i przewożonego ładunku i rozmieszczały urządzenia mogące służyć do śledzenia przesyłek i towarów. - Nasuwa się teraz pytanie: czy to, że zbierali informacje jest wyłącznie rodzajem rozpoznania, czy jest to grupa, która przygotowywała coś więcej - mówił poseł Nowej Lewicy.

"Rozsądek nakazuje jak największą mobilizację służb"

- Z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, trzeba założyć najgorsze scenariusze. Jeśli ktoś buduje siatkę, która zbiera informacje dotyczące poruszania się pociągów, transportu uzbrojenia, to prawdopodobne jest, że przygotowywane są bardziej ofensywne działania naszych wrogów, działania dywersyjne - powiedział Gdula.

Posłuchaj

10:40
Maciej Gdula z Nowej Lewicy o rozbiciu siatki szpiegowskiej (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj również:

Według posła, rozbicie siatki szpiegowskiej każe zwrócić uwagę na jedną rzecz: "Widzimy, że Rosja prowadząc wojnę na Ukrainie nie porzuciła zainteresowania destabilizacją innych krajów w regionie". W jego opinii wiele osób, dobrze życząc Ukrainie, selekcjonuje informacje pod kątem strat czy problemów gospodarczych Federacji Rosyjskiej. - Tutaj widać, że nie są to na tyle poważne problemy, żeby Moskwa porzuciła zainteresowanie destabilizacją w krajach Europy Środkowej. Naprawdę musimy to brać pod uwagę - podsumował.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Gość: Maciej Gdula (poseł Nowej Lewicy)
Data emisji: 16.03.2023
Godzina emisji: 18.10

ms

Polecane