Audio-teatr w U–jazdowskim, "Chłopaki płaczą" w Dramatycznym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Audio-teatr w U–jazdowskim, "Chłopaki płaczą" w Dramatycznym
Michał Buszewicz, autor i reżyser sztuki "Chłopaki płaczą"Foto: Wojciech Dorosz

W ubiegłym roku Tomasz Man eksperymentował w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, przedstawiając sześć premier pod hasłem "audio-teatr", zatytułowanych "Bóg i proch". Były to utwory formalnie łączące słuchowisko ze spektaklem. Tematycznie stanowiły one próby współczesnego odczytania wybranych Ksiąg Starego Testamentu.

W roku 2023 będziemy świadkami kolejnych sześciu prezentacji w cyklu "audio-teatr". Tym razem będzie to reinterpretacja podstawowych idei ewangelicznych pod wspólnym tytułem "Miłujcie waszych nieprzyjaciół". W pierwszej ze współczesnych historii bohaterami będą żona i mąż, poszukujący w wojennej zawierusze dziecka. Mamy szansę dowiedzieć się, w jakim sensie możliwa jest w tych okolicznościach realizacja przesłania, zapisanego w Ewangelii św. Mateusza.

Uruchomione zostaną audiowizualne środki, podobne do użytych wcześniej: wideo, światło, nietypowe oraz tradycyjne instrumenty. Małżeństwo zagrają Małgorzata Kożuchowska oraz Adam Woronowicz.

Nasze zaproszenie do "Trójki pod księżycem" na dzień przed premierą przyjęli: Piotr Bernatowicz – dyrektor CSW, gospodarz wydarzenia, Paweł Romańczuk – muzyk oraz autor, i reżyser Tomasz Man.
W części II wydania rozmawialiśmy o zupełnie innym spektaklu teatralnym, którego premiera niebawem w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. To tradycyjna sztuka Michała Buszewicza i w jego reżyserii "Chłopaki płaczą", w której siedmiu aktorów zmierzy się ze stereotypem męskości.

Michała Buszewicza zapytaliśmy, czy możliwe jest radykalne obalenie tego stereotypu i co miałoby ono oznaczać. Temat, choć poważny, został przez nas potraktowany pół żartem, pół serio. Można być zaskoczonym stwierdzeniem, że mężczyzna stał się ofiarą ustanowionego przez niego samego systemu patriarchalnego.


Posłuchaj

1:53:52
Nowe interpretacji treści ewangelicznych i obalanie stereotypów męskości (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 17.03.2023
Godzina emisji: 0.05

pr

Polecane