Niepowtarzalni "Depesze" – nowy musical Teatru Rampa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niepowtarzalni "Depesze" – nowy musical Teatru Rampa
Obsada musicalu "Depesze"Foto: Marek Zimakiewicz

Socjologiczny fenomen, a przy tym muzyczne uniesienia z pogranicza metafizyki – działający od przeszło 40 lat Depeche Mode to więcej niż zwykły zespół. 24 marca w warszawskim Teatrze Rampa będzie miał premierę spektakl muzyczny "Depesze", oparty na piosenkach kultowej brytyjskiej formacji.

Wszystko zaczęło się od recitalu "Depesze", który pojawił się na scenie Teatru Rampa jesienią 2022 roku. Widowisko tak bardzo przypadło do gustu fanom zespołu Depeche Mode, że jego twórcy postanowili je rozwinąć w pełnowymiarowy musical. – Sami nie wiedzieliśmy, jak ludzie to odbiorą. Ale jak zaczęli przyjeżdżać na pierwsze występy w zeszłym roku, to byli zachwyceni i prosili o więcej. Wtedy stwierdziliśmy, że jesteśmy w domu – mówił w Trójce odtwórca jednej z ról Marcin Januszkiewicz.

Pojawiająca się obok niego na scenie Marta Zalewska jest jednocześnie odpowiedzialna za nowe aranżacje przebojów kultowej grupy. Choć dołożyła do nich garść własnych pomysłów, starała się przy tym zachować ducha pierwotnych nagrań. – Jestem orędowniczką tego, żeby reinterpretując dobrą muzykę, nie zniszczyć jej oryginalnego potencjału. Na pewno to nie jest wywrócenie na lewą stronę czegoś bardzo wartościowego.


Posłuchaj

5:20
Rozmowa z twórcami spektaklu "Depesze", cz. 1 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Otwarcie z pomocą gwiazd

Premiera musicalu "Depesze" zaplanowana jest na 24 marca i zbiega się w czasie z ukazaniem się najnowszego albumu Depeche Mode pt. "Memento Mori". Jak zapewniali goście "Trójki do trzeciej", ta zbieżność dat jest zupełnie przypadkowa i wynika wyłącznie z tego, że "tak złożyły się gwiazdy".

W musicalu nie pada ani jedno słowo mówione, a cała fabuła oparta jest wyłącznie na słowach piosenek. – Postanowiliśmy w ten sposób oddać hołd świetnym tekstom Depeche Mode, które opowiadają bardzo wiele – stwierdziła Marta Zalewska. – To jest fenomen tego zespołu, że w muzyce new romantic, często supermechanicznej, robotycznej, zawarł tak bardzo dużo człowieczeństwa.

Magiczne supermoce i muzyczne lata 90.

Postaci pojawiające się w spektaklu mają imiona zaczerpnięte z utworów Depeche Mode, a na scenie – oprócz aktorów – będzie można zobaczyć także tancerzy. Ich występom będą towarzyszyć efektowne, multimedialne wizualizacje. – Ponieważ jesteśmy w teatrze, mamy magiczne supermoce i możemy lekko zanurkować w świat fantazji. Natomiast na pewno to, co będziemy pokazywać, ma się kojarzyć z najlepszym czasem mainstreamowego świata muzycznego początku lat 90. – zapewniała rozmówczyni Tomasza Miary.

Spektakl "Depesze" wystawiany będzie co najmniej do czerwca, aż do dnia, gdy w Teatrze Rampa rozpocznie się wakacyjna przerwa.


Posłuchaj

4:46
Rozmowa z twórcami spektaklu "Depesze", cz. 2 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Goście: Marcin Januszkiewicz i Marta Zalewska (aktorzy i twórcy musicalu "Depesze")
Data emisji: 16.03.2023
Godziny emisji: 13.27, 13.37

kc

Polecane