Zwierzęcy punkt widzenia. O tym, jak psy i koty patrzą na świat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zwierzęcy punkt widzenia. O tym, jak psy i koty patrzą na świat
Badania szwedzkich naukowców wykazały, że psy i koty mają mniej wyraźny wzrok od ludziFoto: Chendongshan/Shutterstock

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Linköping w Szwecji wykazały, że psy nie mają takiej ostrości wzroku jak ludzie. Podobnie świat widzą koty. Mimo tego przedstawiciele obu gatunków są w stanie bez problemu poruszać się w ciemności. Co za tym stoi?

Naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu odkryli, że większość ras psów jest krótkowzroczna. Pole widzenia u człowieka wynosi ok. 180 stopni, z czego 140 stopni to pole widzenia obuocznego. U psów natomiast wynosi ono od 240 do 270 stopni, a zdolność widzenia obuocznego jest o wiele mniejsza niż u ludzi i wynosi zaledwie 30-60 stopni.

Skąd więc te zwierzęta wiedzą, co je otacza? Z pomocą przychodzi im zmysł węchu. To on jest dla nich głównym źródłem informacji o świecie. Z tego też powodu powodu psy i koty ignorują część barw. Nie oznacza to jednak, że są daltonistami. – Wszystkie znane mi badania wskazują na to, że psy i koty widzą m.in. barwy niebieską i żółtą – wyjaśnia prof. dr hab. Tadeusz Kaleta, etolog ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. – Nie widzą natomiast barwy czerwonej, ponieważ brak im niezbędnego do tego receptora.

Ekspert SGGW podkreśla również, że dla psa i kota widzenie barw jest rzeczą drugorzędną. – Są inne, ważniejsze cechy: na przykład ruch w polu widzenia. U kotów również jest ważne widzenie trójwymiarowe, które umożliwia im wykonywanie dynamicznych i bardzo precyzyjnych skoków – mówi etolog.

Najczęściej czytane:

Słyszeć świat 

Równie istotny dla zwierząt w trakcie poznawania świata jest słuch. W przypadku psów zmysł ten jest rozwinięty do tego stopnia, że umożliwia czworonogowi np. odróżnienie dźwięku samochodu swojego właściciela od innych pojazdów. – Przede wszystkim pies reaguje słuchem. (...) Druga rzecz w przypadku psa to węch. W przypadku kotów to również słuch i węch, ale też wzrok – mówi prof. dr hab. Tadeusz Kaleta. – My, jako ludzie, jesteśmy wzrokowcami. Patrzymy na zwierzęta też pod tym kątem: chcemy dopasować je do naszego modelu postrzegania – wyjaśnia naukowiec.

Posłuchaj

3:48
Zwierzęcy punkt widzenia. O tym, jak postrzegają świat nasi towarzysze (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Materiał: Jacek Frentzel
Data emisji: 16.03.2023
Godzina emisji: 11.46

qch

Polecane