Andrzej Święs – latający lew z basówką

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Andrzej Święs – latający lew z basówką
Andrzej ŚwięsFoto: Sisi Cecylia

Dlaczego zdecydował się na wydanie autorskiej płyty, czym różni się ona od jego wcześniejszych dokonań i co dało mu ograniczenie składu muzyków do trzech osób – m.in. o tym opowiedział w "Serdecznych dźwiękach" basista Andrzej Święs. Jego debiutancki album "Flying Tiger" ukazuje się 17 marca.

Po kilkunastu latach grania z całą plejadą gwiazd jazzu z Polski i zagranicy, i nagraniu z nimi kilkudziesięciu płyt, Andrzej Święs zdecydował się wydać debiutancki album z autorską muzyką, podpisany własnym nazwiskiem. W "Serdecznych dźwiękach" artysta wytłumaczył, skąd wziął się intrygujący tytuł utworu i zarazem całej płyty, brzmiący "Flying Lion". – Zacząłem używać różnych efektów modulujących dźwięk instrumentu. Grając ten utwór, słyszałem latającego lwa, co jest pojęciem trochę abstrakcyjnym – mówił basista.

Święs przyznał, że materiał zawarty na tym albumie różni się brzmieniem od jego wcześniejszych dokonań, w których zwykle słychać czyste brzmienie kontrabasu. Mówił też, że od dawna przymierzał się do wydania własnego krążka, a bezpośrednim impulsem był lockdown spowodowany pandemią. – Świat się na chwilę zatrzymał i pojawił się portal, który mnie zassał, i miałem dużo czasu, żeby w końcu to zrobić.

W nagraniu płyty "Flying Lion", oprócz szefa całego projektu, wzięło udział tylko dwóch muzyków: gitarzysta Rafał Sarnecki i perkusista Paweł Dobrowolski. – Trio jest dosyć wymagającym składem. Jeden słaby element i "stół zaczyna się przewracać". Zdecydowałem się na taki skład, żeby mieć więcej muzycznej przestrzeni do zagospodarowania pod względem rejestru, barwy, intensywności grania – opowiadał rozmówca Mateusza Krautwursta.


Posłuchaj

51:49
Andrzej Święs – latający lew z basówką (Serdeczne dźwięki/Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

44-letni Andrzej Święs jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Występował z wieloma uznanymi muzykami z Polski i zagranicy, takimi jak m.in. Jules Buckley, Lee Konitz, Greg Osby, Stewart Copeland, Adam Pierończyk, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz czy Jan "Ptaszyn" Wróblewski.

Koncertował na festiwalach w Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Stanach Zjednoczonych, Maroku, Danii, Austrii, Włoszech, Rosji, Czechach, Słowacji, Chorwacji, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Białorusi i na Ukrainie. W swoim dorobku fonograficznym ma ok. 60 albumów nagranych w roli muzyka sesyjnego. Większość z nich otrzymała nominacje do nagrody Fryderyka.

Lista utworów:

  1. Andrzej Święs feat. Rafał Sarnecki & Paweł Dobrowolski – "Flying Lion"
  2. Marta Król – "Bądźmy"
  3. Andrzej Święs feat. Rafał Sarnecki & Paweł Dobrowolski – "Quasimodo"
  4. Ewa Bem – "Randka naszych dusz"
  5. Marita Albán Juárez Quartet – "Entre Palabras"
  6. Andrzej Święs feat. Rafał Sarnecki & Paweł Dobrowolski – "Hi 5"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 15.03.2023
Godzina emisji: 23.05

kc 

Polecane