Zjawisko dewojtalizacji w Kościele katolickim: o co chodzi, skąd się wzięło?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zjawisko dewojtalizacji w Kościele katolickim: o co chodzi, skąd się wzięło?
Dewojtalizacją nazywamy trend w Kościele katolickim zmierzający do poddania rewizji oceny pontyfikatu Jana Pawła IIFoto: Jolanta Wojcicka/Shutterstock

Zjawisko dewojtalizacji, czyli trend w Kościele katolickim zmierzający do poddania rewizji oceny pontyfikatu Jana Pawła II, było głównym tematem najnowszego wydania "Klubu Trójki". Jaka jest geneza tego trendu, do czego zmierza?

Nie milkną kontrowersje po reportażu Marcina Gutowskiego pt. "Franciszkańska 3". Oświadczenie w sprawie zarzutów stawianych Karolowi Wojtyle wydał Episkopat Polski, a Sejm przyjął uchwałę potępiającą medialną nagonkę na Jana Pawła II.

– Autorzy dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła – napisał w oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. 

Spór o reportaż o Janie Pawle II Marcina Gutowskiego i książkę "Maxima Culpa" Ekke Overbeeka przypomniał o zjawisku dewojtalizacji, trendzie w Kościele katolickim zmierzającym do poddania rewizji oceny pontyfikatu Jana Pawła II. 

– Warto zastanowić się nad tym, jaka rolę odegrał Karol Wojtyła, w kontekście tego, co działo się w Kościele od połowy lat 60. XX w. Jest teza, że Jan Paweł II zatrzymał pewien proces, który modernizatorzy Kościoła mieli bardzo wyraźnie zarysowany... – mówi na początku dyskusji prowadzący "Klub Trójki" Piotr Semka.

– To dotyczy wielostronnego procesu, który rozwijał się od dłuższego czasu, niemniej istota dotyczy tego, że ojcowie Kościoła podczas Soboru Watykańskiego II podjęli się dzieła reformy. Natomiast po zakończeniu obrad soboru można było zobaczyć efekty tego, co się działo podczas niego. Można powiedzieć, że niektóre z tych efektów były zaskoczeniem bądź wręcz rozczarowaniem z punktu widzenia ojców Kościoła i pewne objawy kryzysu, które później bardzo wyraźnie wystąpiły, zaniepokoiły również kardynała Wojtyłę – tłumaczy Krzysztof Nowak, współtwórca filmu "Jan Paweł II – znak sprzeciwu". – Jeszcze w 1976 roku, przed wyborem na papieża, kardynał Wojtyła głosił rekolekcje. I ten zbiór rekolekcji został nazwany "Znak sprzeciwu". Można powiedzieć, że już wtedy dostrzegał oznaki poważnego kryzysu w samym Kościele – wskazuje.

– W naszym filmie stawiamy pytanie, czy kryzys Kościoła jest efektem jego wewnętrznych problemów, immanentną częścią samego Kościoła, czy też jest efektem oddziaływania procesów zewnętrznych i zmian, które zaczęły się dziać wokół w 1968 roku – dodaje.


Posłuchaj

49:49
Dewojtalizacja w kościele katolickim: co to jest? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Paweł Nowacki, Krzysztof Nowak (twórcy filmu "Jan Paweł II – znak sprzeciwu"), Marek Jurek (publicysta, były marszałek Sejmu)
Data emisji: 15.03.2023
Godzina emisji: 21.09

pr

Polecane