Panda wielka: wielki słodziak z podkrążonymi oczami
2023-03-16, 08:03 | aktualizacja 2023-03-16, 08:03
Pandy to dla większości ludzi słodkie zwierzęta maskotki z charakterystycznymi czarnym obwódkami wokół oczu. Tymczasem ten gatunek, którego święto przypada 16 marca, jest pod ścisłą ochroną, gdyż grozi mu wyginięcie. Być może właśnie z uwagi na ich uroczy wygląd, akcję ratowania pand prowadzi właściwie cały świat, a sylwetka biało-czarnego misia jest symbolem WWF, pozarządowej organizacji ekologicznej od ponad 60 lat walczącej o powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi.
- Pandy żywią się jedynie pędami bambusa: dziennie potrafią ich zjeść nawet do 48 kg, gdyż pędy są mało odżywcze
- Pandy są z natury samotnikami i łączą się w pary jedynie w okresie rozrodczym. Jednak w ogrodach zoologicznych ta cecha może ulec zmianie, zwierzęta przyzwyczajają się do życia w grupach
Mała i bezbronna po urodzinach
– Pandy w jakimś stopniu przyzwyczajają się do tego, że dookoła nich jest człowiek. Ten człowiek oznacza źródło jedzenia, więc zmienia się ich zachowanie – tak Marta Tomczyk, opiekunka zwierząt z warszawskiego zoo, tłumaczy rezygnację pand z samotnego stylu życia. – Mała panda, kiedy się rodzi, ma ok. 10 cm i jest małym, ślepym, łysym robaczkiem całkowicie zależnym od gigantycznej mamy. Jest całkowicie bezbronna, zdezorientowana i bez mamy sobie nie poradzi – opowiada. Warto pamiętać, że dorosła panda nie jest mała: osiąga ok. 1,5 metra wysokości i może ważyć nawet 120 kg!
Rudy kuzyn z przeglądarki
Na świecie żyje jeszcze pandka ruda, która, jak sama nazwa wskazuje, jest sporo mniejsza od pandy wielkiej, a jej futerko ma rudy kolor. – W wyniku badań, obserwacji i doświadczeń pandkę przeniesiono do rodziny szopowatych, a teraz są jedynym przedstawicielem rodziny pandkowatych – wyjaśnia Marta Tomczyk. Jedynym, bo panda wielka należy do rodziny niedźwiedziowatych.
Jednak pandę wielką i pandkę rudą sporo też łączy, np. dieta – oba gatunki żywią się przede wszystkim bambusem. Oba mają także tzw. pseudokciuk, czyli wyrośniętą kość nadgarstka, która ułatwia im trzymanie bambusa.
Pandka ruda w języku chińskim nazywana jest hûo hú, czyli ognisty lis. Angielskie tłumaczenie tego określenia – firefox – przez pomyłkę umieszczono na stronie Wellington Zoo, zamiast poprawnej nazwy red panda lub lesser panda. Jednak właśnie owo niepoprawne wyrażenie, wraz z wizerunkiem zwierzęcia, wykorzystano jako symbol i nazwę przeglądarki internetowej.
Przeczytaj także
- Zwierzęta: nasi "bracia mniejsi" i wspaniali terapeuci, poprawiający humor i zdrowie, także psychiczne
- Żebropławy – piękne, świecące i... niszczycielskie
- Czworonożni bohaterowie: psy poszukujące, które ratują życie
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat, Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 16.03.2023
Godzina emisji: 6.49
pr