Panda wielka: wielki słodziak z podkrążonymi oczami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Panda wielka: wielki słodziak z podkrążonymi oczami
zdj. ilustracyjneFoto: Daniel X D/shutterstock

Pandy to dla większości ludzi słodkie zwierzęta maskotki z charakterystycznymi czarnym obwódkami wokół oczu. Tymczasem ten gatunek, którego święto przypada 16 marca, jest pod ścisłą ochroną, gdyż grozi mu wyginięcie. Być może właśnie z uwagi na ich uroczy wygląd, akcję ratowania pand prowadzi właściwie cały świat, a sylwetka biało-czarnego misia jest symbolem WWF, pozarządowej organizacji ekologicznej od ponad 60 lat walczącej o powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi.

  • Pandy żywią się jedynie pędami bambusa: dziennie potrafią ich zjeść nawet do 48 kg, gdyż pędy są mało odżywcze
  • Pandy są z natury samotnikami i łączą się w pary jedynie w okresie rozrodczym. Jednak w ogrodach zoologicznych ta cecha może ulec zmianie, zwierzęta przyzwyczajają się do życia w grupach

Mała i bezbronna po urodzinach

– Pandy w jakimś stopniu przyzwyczajają się do tego, że dookoła nich jest człowiek. Ten człowiek oznacza źródło jedzenia, więc zmienia się ich zachowanie – tak Marta Tomczyk, opiekunka zwierząt z warszawskiego zoo, tłumaczy rezygnację pand z samotnego stylu życia. – Mała panda, kiedy się rodzi, ma ok. 10 cm i jest małym, ślepym, łysym robaczkiem całkowicie zależnym od gigantycznej mamy. Jest całkowicie bezbronna, zdezorientowana i bez mamy sobie nie poradzi – opowiada. Warto pamiętać, że dorosła panda nie jest mała: osiąga ok. 1,5 metra wysokości i może ważyć nawet 120 kg!

Rudy kuzyn z przeglądarki

Na świecie żyje jeszcze pandka ruda, która, jak sama nazwa wskazuje, jest sporo mniejsza od pandy wielkiej, a jej futerko ma rudy kolor. – W wyniku badań, obserwacji i doświadczeń pandkę przeniesiono do rodziny szopowatych, a teraz są jedynym przedstawicielem rodziny pandkowatych – wyjaśnia Marta Tomczyk. Jedynym, bo panda wielka należy do rodziny niedźwiedziowatych.

Jednak pandę wielką i pandkę rudą sporo też łączy, np. dieta – oba gatunki żywią się przede wszystkim bambusem. Oba mają także tzw. pseudokciuk, czyli wyrośniętą kość nadgarstka, która ułatwia im trzymanie bambusa.

Pandka ruda w języku chińskim nazywana jest hûo hú, czyli ognisty lis. Angielskie tłumaczenie tego określenia – firefox – przez pomyłkę umieszczono na stronie Wellington Zoo, zamiast poprawnej nazwy red panda lub lesser panda. Jednak właśnie owo niepoprawne wyrażenie, wraz z wizerunkiem zwierzęcia, wykorzystano jako symbol i nazwę przeglądarki internetowej.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:38
Panda wielka i pandka ruda: urocze zwierzęta zagrożone wyginięciem (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol GnatRadosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 16.03.2023
Godzina emisji: 6.49

pr

Polecane