Zeroemisyjność budynków w UE od 2028. Jacek Saryusz-Wolski: gospodarcze i społeczne samobójstwo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zeroemisyjność budynków w UE od 2028. Jacek Saryusz-Wolski: gospodarcze i społeczne samobójstwo
Jacek Saryusz-WolskiFoto: Trójka/ Michał Kukawski

- Odchodzenie od tego, co tańsze i przechodzenie do tego, co droższe po to, żeby osiągnąć iluzoryczne efekty klimatyczne - tak w Programie 3 Polskiego Radia Jacek Saryusz-Wolski, skomentował unijną politykę klimatyczną i przegłosowane przez Parlament Europejski wytyczne.

Parlament Europejski podczas głosowania w Strasburgu przyjął projekt przepisów, które mają przyspieszyć tempo renowacji budynków. Ma to do 2030 roku znacznie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych i zużycie energii przez sektor budownictwa. Od 2028 roku zeroemisyjne mają być wszystkie nowe budynki. Natomiast do 2026 roku zeroemisyjne mają stać się budynki zajmowane czy eksploatowane przez władze publiczne lub do nich należące. Do 2028 roku wszystkie nowe budynki powinny być wyposażone w technologie energii słonecznej, jeżeli jest to wykonalne pod względem technicznym i ekonomicznym. Dla budynków mieszkalnych poddawanych gruntownemu remontowi termin ten to 2032 rok.

Klapki na oczach

- Zieloni, bogaci prą do przodu - powiedział europoseł Jacek Saryusz-Wolski, ubolewając, że głosowanie w tej sprawie zostało przegrane. Jak zauważył, forsowany jest nadambitny program bez zważania na to, że biedni sobie nie poradzą. 

- Nieważny kryzys gospodarczy związany z wojną, nieważne turbulencje ekonomiczne, polityczne, i w dziedzinie bezpieczeństwa. Oni idą swoją drogą, mając klapki na oczach - ocenił.

Iluzoryczne efekty

Dodał, że jest to "odchodzenie od tego, co tańsze i przechodzenie do tego, co droższe po to, żeby osiągnąć iluzoryczne efekty klimatyczne".

- Europa, UE emituje 7 proc. CO2 w skali świata. To, co tu się zredukuje - wystarczy, że parę elektrowni węglowych otworzą Indie, Chiny i tego już nie ma - zauważył.

- Jest to gospodarcze i społeczne samobójstwo - podkreślił.

Powinniśmy walczyć

Jacek Saryusz-Wolski stwierdził, że rozważania o wyjściu z UE w kontekście szkodliwej polityki klimatycznej to "fałszywy dylemat".

- Polityka klimatyczna UE powinna być mniej ambitna, mniej "napięta", powinna serwować mniej wyśrubowane cele. Jeżeli chcemy być podmiotowi w UE, powinniśmy pracować i tworzyć koalicję i walczyć i negocjować i jak trzeba to blokować - wyjaśnił.

Zaznaczył, że "w UE jest wiele krajów przestraszonych nadambitną polityką klimatyczną".


Posłuchaj

10:07
Jacek Saryusz-Wolski o polityce klimatycznej UE (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

***

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Jacek Saryusz-Wolski (europoseł PiS)
Data emisji: 15.03.2023 r.
Godzina emisji: 18.10

fc

Polecane