Maturalna komedia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maturalna komedia
Foto: Glow Images/East News

Młodzi Polacy nie potrafią wymienić trzech prezydentów naszego kraju, nie wiedzą, gdzie jest potylica, kiedy rozpoczęła się I wojna światowa i kto napisał "Pana Tadeusza".

Posłuchaj

Reportaż "Matura to bzdura"
+
Dodaj do playlisty
+

Trzech młodych mężczyzn: Kuba Jankowski, Adam Drzewicki i Piotr "Dyziak" Dybski przepytuje przechodniów z podstawowej wiedzy, którą powinni mieć po ukończeniu szkoły średniej. Uliczne sondy, zarejestrowane w postaci filmów zamieszczają na stronie internetowej. Poziom wielu odpowiedzi zaskakuje.

- Szczerze mówiąc mam nadzieję, że te osoby tylko udają, bo jeśli tak jest naprawdę, jak odpowiadają, to… cóż, no czas umierać – komentuje jeden z widzów odcinka o pytaniach z zakresu biologii. Oto, co go przeraziło:

Odcinek 4 – Anatomia człowieka

Pyt. Ile komór ma serce?

Odpowiedź (pomijając prozaiczne: "cztery" i "nie mam pojęcia"): Osiem?

Podpowiedź: Trochę mniej.

Odp.2: Sześć!

Podp.2: Mniej …

Odp.3: Pięć?

Podp.3: Nie

Odp.4: Cztery, tak jak mówiłem! (cieszy się jeden ze zgadujących chłopców)

Pytający, ze zgrozą: NIE!

Odp.5: Dwie!

Pytający, w szale radości: Tak! Dwie!!!!

Pomysł autorzy akcji zaczerpnęli z programu Jaya Leno, który na ulicach amerykańskich miast zadaje przechodniom proste pytania.

- W Polsce mamy taki stereotyp Amerykanów, którzy nic nie wiedzą, ale zacząłem pytać znajomych i się okazało, że oni też nie wiedzą podstawowych rzeczy – mówi Adam Drzewicki.

W ramach maturatobzdura.tv powstało już siedemnaście odcinków. Młodzi mężczyźni zadają pytania z podstawowego zakresu geografii, historii, WOS, języka polskiego i angielskiego, fizyki, biologii i kilku innych maturalnych przedmiotów.

Matura wieńczy trzyletni okres nauki w liceum, a uzyskanie dobrych wyników pozwala dostać się na wybrany kierunek studiów. Ale …

- Szkoła daje gotowe formułki do zapamiętania, zamiast uczyć nas samemu wyszukiwać tych wiadomości, które w dobie informacji są ogólnie dostępne – stwierdzają sami uczniowie.

Inni denerwują się, że nie jest oceniana merytoryczna wartość wypowiedzi, a jedynie te jej fragmenty, które pasują do klucza.

 

Jakie postulaty mają twórcy projektu Matura to bzdura? Co młodzi Polacy chcieliby zmienić w polskim systemie edukacji?

Aby wysłuchać całego reportażu "Matura to bzdura", przygotowanego przez Ewelinę Karpacz-Oboładze, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(asz)

Polecane