Nowelizacja Kodeksu wyborczego z podpisem prezydenta. Krzysztof Szczucki: to bardzo dobra ustawa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowelizacja Kodeksu wyborczego z podpisem prezydenta. Krzysztof Szczucki: to bardzo dobra ustawa
Program 3 Polskiego Radia. Krzysztof Szczucki o nowelizacji kodeksu wyborczegoFoto: Krzysztof Szczucki

Prezes Rządowego Centrum Legislacji podkreślił w Programie 3 Polskiego Radia, że podpisana we wtorek przez prezydenta nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadza istotne zmiany, które mają zwiększyć frekwencję i poprawić transparentność całego procesu. - To bardzo dobra ustawa - stwierdził Krzysztof Szczucki.

Podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja Kodeksu wyborczego przewiduje utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców, który ma gromadzić dane o wyborcach.

Nakłada też na władze gmin wiejskich i wiejsko-miejskich obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego, jeśli w gminie nie funkcjonuje transport publiczny. Nowelizacja zwiększa również rolę mężów zaufania oraz likwiduje odrębne komisje do przeprowadzenia głosowania i liczenia głosów.

"Potrzebne i istotne zmiany"

W radiowej Trójce odniósł się do tego prezes Rządowego Centrum Legislacji. - Nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadza szereg zmian, które są bardzo potrzebne i istotne. Miałem nadzieję, że prezydent Andrzej Duda podzieli ten punkt widzenia i tak też się stało - powiedział Krzysztof Szczucki.

- Jest to bardzo dobra ustawa - dodał.

Gość Programu 3 Polskiego Radia odniósł się również do głosów opozycji, która twierdzi, że zapewnienie transportu do lokali wyborczych jest ukłonem w stronę wyborców PiS. - Absolutnie bym w ten sposób na to nie patrzył. Wybory są świętem demokracji, dlatego każdy powinien mieć możliwość oddania głosu niezależnie od tego czy mieszka w dużym mieście, które jest dobrze skomunikowane, czy na wsi. Każdy ma prawo wyrazić swój pogląd - stwierdził prezes Rządowego Centrum Legislacji.

Posłuchaj

9:45
Krzysztof Szczucki o nowelizacji Kodeksu wyborczego (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Krzysztof Szczucki (prezes Rządowego Centrum Legislacji)
Data emisji: 14.03.2023 r.
Godzina emisji: 18.10

jp

Polecane