Dopłaty bezpośrednie. Od tego roku zmieniają się niektóre zasady

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dopłaty bezpośrednie. Od tego roku zmieniają się niektóre zasady
Zgodnie z nową unijną polityką rolną - dopłaty bezpośrednie w większym stopniu uwzględniają obecnie ochronę środowiska.Foto: Min. Rolnictwa

Od środy rusza kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie; będzie to pierwszy nabór w ramach Krajowego Planu Stategicznego dla WPR na lata 2023-2027. Nowością są dopłaty na realizację ekoschematów - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Tegoroczna kampania będzie odbywała się na zmienionych zasadach, które - zgodnie z nową unijną polityką rolną - w większym stopniu uwzględniają ochronę środowiska.

Wzmocniona warunkowość

Jak zaznaczyła ARiMR, od tego roku, aby otrzymać dopłaty, trzeba spełnić kryteria rolnika aktywnego zawodowo, tj. np. być beneficjentem płatności bezpośrednich, których kwota nie przekracza 5 tys. euro oraz "stosować zasady wzmocnionej warunkowości" (przestają obowiązywać pojęcia wzajemnej zgodności, tj. cross-compliance, i zazielenienia).

Agencja wyjaśniła, że wzmocniona warunkowość opiera się na dziewięciu normach GAEC dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska. Wytyczne te są również podstawą do określenia wymagań dla dodatkowych dobrowolnych działań, takich jak ekoschematy, które stanowią zupełnie nowy element kampanii dopłat 2023. Ekoschematów jest sześć i to od rolnika zależy, czy zdecyduje się na ich wdrożenie.

Katalog zmian

Kolejna zmiana dotyczy dolnego progu powierzchni gospodarstwa objętej tzw. płatnością redystrybucyjną (płatność dodatkowa). Do tej pory dopłatę otrzymywał rolnik od 3 ha; od tego roku będzie ona przysługiwała już od 1 ha. Płatność przysługuje do pierwszych 30 ha. Z kolei w przypadku uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników zniesiono limit powierzchni gruntów, do których przyznawana jest płatność. Dotychczas przysługiwała ona do 50 ha.

Wnioski o przyznanie płatności wraz z załącznikami będą przyjmowane od 15 marca do 15 maja 2023 r. Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 proc.

Składanie wniosków

Korekty we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 31 maja 2023 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin to 9 czerwca 2023 r.

Najczęściej czytane

"Przypominamy, że wnioski o przyznanie dopłat można składać wyłącznie przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na pomoc pracowników Agencji. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii, pod nr tel. 800 38 00 84 lub 22 5950611, w dni robocze w godz. 7.00-19.00 oraz w soboty 10.00-16.00" - czytamy w komunikacie ARiMR.

W 2022 roku do ARiMR wpłynęło 1 mln 265 tys. wniosków o przyznanie dopłat. Trwa realizacja wypłat (do 30 czerwca). Dotychczas z tytułu płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników trafiło 17,8 mld zł - poinformowała ARiMR.

PAP/IAR/PR24/akg

Polecane