"Mała Syrenka" w Mazowieckim Teatrze Muzycznym - nie tylko dla dzieci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Mała Syrenka" w Mazowieckim Teatrze Muzycznym - nie tylko dla dzieci
Grażyna Orlińska (po lewej), Maria Szabłowska (na środku) i Marta Florek (po prawej)Foto: Polskie Radio

- "Mała Syrenka" wypływa właśnie na powierzchnię na scenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury - mówi autorka libretta i tekstów piosenek do tego musicalu Grażyna Orlińska. - To nie jest spektakl tylko dla dzieci. I myślę, że każdy z nas nosi gdzieś tam w sobie może nie tyle Małą Syrenkę, ale marzenia - dodaje.

Posłuchaj

"Mała Syrenka" w Mazowieckim Teatrze Muzycznym (Muzyczna Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

Autorem muzyki do widowiska na motywach baśni Hansa Christiana Andersena jest Mikołaj Hertel, i to właśnie on zaprosił Grażynę Orlińską do napisania scenariusza.

Świat widziany przez szybę

Autorka libretta przyznaje, że praca nad musicalem była dla niej ogromną przyjemnością, także z tego względu, że ma związek z jej osobistymi, trudnymi przeżyciami z dzieciństwa.

- Kiedy dostałam tę propozycję od Mikołaja, jakoś tak ciepło mi się zrobiło w sercu, ponieważ Mała Syrenka w moim dzieciństwie była jak gdyby takim moim alter ego - mówi. - Ona oglądała świat zewnętrzny przez taflę wody, ja ten świat zewnętrzny oglądałam przez szybę okienną, najczęściej szpitalną, bo tak się to moje życie na starcie ułożyło. Więc teraz, gdy po latach zaczęłam pracę przy libretcie, przy piosenkach, było mi to bardzo bliskie.

Pozostać sobą, goniąc za marzeniami

"Mała Syrenka" to - jak twierdzą twórcy - musical dla widzów w wieku od 6 do 106 lat.

- To nie jest spektakl tylko dla dzieci. I myślę, że każdy z nas nosi gdzieś tam w sobie może nie tyle Małą Syrenkę, ale marzenia - mówi Grażyna Orlińska. - Warto mieć te marzenia, bo człowiek bez marzeń jest ubogi wewnętrznie. Chodzi o to, żeby goniąc to marzenie, podążając za nim, nie zgubić siebie gdzieś po drodze, żeby pozostać sobą. To jest właśnie przesłanie naszego spektaklu - podsumowuje.

Autorka libretta podkreśla również wkład pracy wszystkich ludzi, którzy tworzą spektakl - od reżysera po aktorów. - To jest "Syrenka" utkana z nitek wyobraźni wszystkich artystów biorących udział w tym spektaklu - wyjaśnia.

Najczęściej czytane

Reżyserem spektaklu jest Jan Bzdawka, choreografką - Paulina Andrzejewska-Damięcka, za kierownictwo muzyczne odpowiada natomiast Mieczysław Smyda. W roli Małej Syrenki zobaczymy Patrycję Serwatkę oraz Ewę Szczypińską.

Premiera "Małej Syrenki" planowana jest na 17-18 marca w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie.

Plakat wydarzenia Plakat wydarzenia

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Goście: Grażyna Orlińska (autorka libretta do spektaklu "Mała Syrenka"), Marta Florek (aktorka, odtwórczyni roli Czarownicy)

Data emisji: 14.03.2023

Godzina emisji: 13.26

mgc

Polecane