Autorytet Jana Pawła II. Dokąd zmierzamy jako społeczeństwo?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Autorytet Jana Pawła II. Dokąd zmierzamy jako społeczeństwo?
Pomnik Jana Pawła II w WadowicachFoto: Shutterstock/Agnes Kantaruk

W "Klubie Trójki", wraz Bronisławem Wildsteinem, autorem książki "Wobec wojny, zarazy i nicości", i prof. Andrzejem Nowakiem, który opublikował niedawno książkę "Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza", rozmawialiśmy o tym, w jakim miejscu jesteśmy jako społeczeństwo, także w kontekście debaty wokół Jana Pawła II.

Nie milkną kontrowersje po reportażu Marcina Gutowskiego pt. "Franciszkańska 3". Oświadczenie w sprawie zarzutów stawianych Karolowi Wojtyle wydał Episkopat, a Sejm przyjął uchwałę potępiającą medialną nagonkę na Jana Pawła II.

W ocenie Bronisława Wildsteina wspomniany reportaż to studium manipulacji. – To nie jest próba analizy, tylko wbicia widzom w głowę "Jan Paweł II był winny tuszowania pedofilii". To nie jest tak, że mamy przewód myślowy, fabularny, fakty i relację świadków i widz dochodzi do wniosku. Ten wniosek wbija się mu w głowę cały czas, metodami mocniejszymi niż czysto racjonalne dochodzenie – ocenia pisarz. 

Bronisław Wildstein zwraca uwagę na obowiązujące przepisy kościelne i regulacje dotyczące karania księży. – Nie dowiadujemy się, że Wojtyła nie był zwierzchnikiem pewnego księdza i nie mógł sam decydować, co z nim zrobić, więc go odesłał zwierzchnikowi. To wszystko przestaje mieć znaczenie – podkreśla. – Mamy tu do czynienia z kampanią wymierzoną w Jana Pawła II i polski Kościół, więc pośrednio w polską tożsamość – konstatuje. 

Zobacz także:

Prof. Nowak, odnosząc się do słów swojego przedmówcy, zwrócił uwagę, że zbyt długo rozmawiamy na ten temat. – Kłamstwo zostaje rzucone w sposób bardzo łatwy, aby je przedstawić, wystarczy kilka manipulacyjnych tez, ale żeby to sprostować, potrzebna by była seria filmów. Potrzebna by była rozmowa nie przez pięć minut, bo to nikogo nie przekona. Taki jest mechanizm kłamstwa, którego istotą jest wszczepienie wątpliwości w człowieka – podkreśla gość "Klubu Trójki". 


Posłuchaj

49:03
Autorytet Jana Pawła II. Dokąd zmierzamy jako społeczeństwo? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog), Bronisław Wildstein (pisarz, publicysta, autor programów telewizyjnych i radiowych)
Data emisji: 13.03.2023
Godzina emisji: 21.09

gs

Polecane