Wiceszef MSWiA o słowach Ochojskiej: granice zostały przekroczone, wpisała się w białoruskie i rosyjskie standardy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wiceszef MSWiA o słowach Ochojskiej: granice zostały przekroczone, wpisała się w białoruskie i rosyjskie standardy
Wiceszef MSWiA o mogiłach na granicy. "Sformułowanie tego oskarżenia jest absurdalne"Foto: PR3

- Wypowiedź Janiny Ochojskiej wpisuje się wprost w najgorsze białoruskie i rosyjskie standardy - podkreślił Błażej Poboży w Programie 3 Polskiego Radia. Wiceszef MSWiA ocenił w ten sposób ostatnie słowa europoseł PO, która stwierdziła, że "w lasach przy granicy są mogiły migrantów".  

W wywiadzie dla TOK FM europoseł Janina Ochojska powołała się na dane Grupy Granica, wedle których po polskiej i białoruskiej stronie granicy życie straciło łącznie 37 osób. "Myślę, że ofiar tej granicy jest o wiele więcej. One są albo w jakimś zbiorowym grobie, bo nie zdziwiłabym się, gdyby w czasie kiedy był zamknięty dostęp do granicy, po prostu pozbierano ciała, żeby nie było tych dowodów. W tej chwili mówi się o prawie 300 osobach, które zaginęły" - stwierdziła europosłanka.

Zasugerowała też, że to polscy leśnicy byli odpowiedzialni za uprzątnięcie ciał. "Dlaczego tak sądzę? Był taki moment, kiedy powołano leśników z całego kraju. Po co? Przecież nie po to, żeby pomogli puszczy w trudnym momencie. Ale po coś ich zwołano" - powiedziała.

"Sformułowanie tego oskarżenia jest absurdalne"

Do słów europoseł odniósł się Błażej Poboży, wiceszef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji.

 - W tym wypadku wszelkie granice zostały już na pewno przekroczone. Sformułowanie oskarżenia o tym, że mają istnieć na naszej granicy jakieś masowe mogiły migrantów, a tych migrantów miałyby chować tam czy to polskie służby, czy Lasy Państwowe, jest absurdalne. To jest tak oderwane od rzeczywistości, tak nieprawdziwe sformułowanie, że z ubolewaniem stwierdzam, iż jest to wypowiedź wpisująca się wprost, w najgorsze białoruskie i rosyjskie standardy - mówił Poboży.

 - Mogłyby być pokazywane w mediach reżimu Łukaszenki lub Putina - dodał wiceszef MSWiA.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji na antenie Programu 3 Polskiego Radia określił słowa europoseł jako niedopuszczalne. Poboży podkreślił również, że Janina Ochojska mandat europosła zawdzięcza liderom Platformy Obywatelskiej i to liderzy Platformy są w jego ocenie zobowiązani do tego, aby ukrócić tego typu haniebne słowa. 

Posłuchaj

9:51
Rozmowa z Błażejem Pobożym, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji (Program 3 Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Błażej Poboży (wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji)
Data emisji: 13.03.2023 r.
Godzina emisji: 18.10

mn

Polecane