Nowy "Radiobook": "Listy do żony" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Gdzie można posłuchać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy "Radiobook": "Listy do żony" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Gdzie można posłuchać?
Nowy "Radiobook": "Listy do żony" Stanisława Ignacego WitkiewiczaFoto: Polskie Radio

Z prozą Stanisława Ignacego Witkiewicza, tworzącego głównie w okresie międzywojennym artysty totalnego, zaliczanego do najważniejszych przedstawicieli literackiej awangardy, spotykaliśmy się w pierwszych tygodniach istnienia cyklu Polskiego Radia "Radiobook". Tym razem proponujemy kilkanaście wybranych spośród ponad 1250 "Listów do żony" Witkacego.

Malarz, rysownik i fotografik, dramaturg i powieściopisarz, filozof, teoretyk i krytyk sztuki poślubił Jadwigę z Unrugów w roku 1923. Żona dość szybko przeniosła się do Warszawy, a Witkacy został w Zakopanem. Listy, kartki, widokówki i telegramy wysyłane do Jadwigi (nazywanej przez niego Nineczką) kompensowały ich autorowi brak osobistego kontaktu. Zachowana korespondencja datowana jest pomiędzy 21 marca 1923 a 15 sierpnia 1939.

Prezentujemy kilkanaście (począwszy od pierwszego napisanego) spośród 238 listów powstałych w latach 1923-1927, w pierwszym okresie rozłąki. Witkacy jest w swoich listach szczery do granic ekshibicjonizmu i traktuje żonę niemal jak spowiednika. Jednocześnie korespondencja jest bezcennym źródłem wiedzy o życiu i twórczości Witkacego, ukazując niezwykłą osobowość artysty. Jej treść jest jak fascynująca i wielowątkowa powieść autobiograficzna, której tłem jest środowisko zakopiańskie ukazane z ironią i humorem.

Listy Witkacego wspaniale zinterpretował w studiach Polskiego Radia, w roku 2005, Krzysztof Gosztyła – aktor, którego charakterystyczny, zapadający w pamięć głos niejednokrotnie już pojawiał się i pojawi jeszcze w cyklu "Radiobook".

"Projekt Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

źródło: Polskie Radio/Youtube 

ans/gs

Polecane