Inicjatywa, która powstała z potrzeby serca. Marsz Papieski w Warszawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Inicjatywa, która powstała z potrzeby serca. Marsz Papieski w Warszawie
Marsz Papieski wyruszy spod Krzyża Papieskiego na Placu Józefa Piłsudskiego Foto: shutterstock/Grand Warszawski

– Zaczęło się od miłości i od bólu serca – mówiła w audycji "Leniwe przedpołudnie" Małgorzata Żaryn, inicjatorka Marszu Papieskiego, który w kwietniu przejdzie ulicami Warszawy. 

Data marszu jest nieprzypadkowa, to 2 kwietnia przypada rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II. Wtedy też ulicami Warszawy ma przejść I Marsz Papieski. Jego pomysłodawczynią jest Małgorzata Żaryn, autorka książek i publikacji historycznych i dziennikarka.

- Zaczęło się od miłości i od bólu serca, w wyniku słuchania tego wszystkiego, co się dzieje. Zaczęło się też od wspomnień – mówiła Małgorzata Żaryn w Trójce. - Mianowicie przypomniałam sobie, jak szłam w marszu tuż po śmierci papieża. Wtedy było nas bardzo, bardzo wielu w Warszawie i to było takie poruszające wydarzenie. Pomyślałam sobie, a dlaczego by tego nie powtórzyć? Wpadłam na pomysł, żeby się podzielić z Basią Konarską (organizatorką słynnych biegów Tropem Wilczym) i tak się zaczęło.

Jak zaznaczyła Barbara Konarska w wywiadzie dla jednego z portali: - "Marsz nie jest odpowiedzią na nagonkę". Dodała, że "ten hejt, który jest dziś wokół św. Jana Pawła II tylko nam pokazał, że za bardzo ściszyliśmy głos narracji zapraszającej do schedy po Janie Pawle II. Robimy coś, co powinno się wydarzyć, niezależnie od tego, co się obecnie dzieje - podkreślała. - To jest potrzebne. Nie chcemy wchodzić w konfrontację. Nie chcemy się porównywać i wytykać palcem, po której stronie jest nas więcej. Przy każdej decyzji wokół tego Marszu musimy odpowiadać sobie na pytanie: czy to podobałoby się Janowi Pawłowi II?

Marsz wyruszy 2 kwietnia o godz. 11.00 spod Krzyża Papieskiego na Placu Józefa Piłsudskiego i przejdzie pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej w Warszawie. Tam o godz. 12:30 ma odbyć się msza święta.


Przeczytaj także: 


Posłuchaj

48:30
Marsz Papieski w Warszawie (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji ponadto:

  • Muzeum Narodowe w Warszawie  między głośnymi wystawami czasowymi  zbiory stałe i oferta edukacyjna dla rodzin
  • Marzena Jureczko – jak zadbać o trwałość małżeństwa?

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 14.03.2023
Godzina emisji: 11.08

IAR/PAP/aw

Polecane