Co wiemy o Oscarach? - 95. gala wręczenia najważniejszych statuetek kina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co wiemy o Oscarach? - 95. gala wręczenia najważniejszych statuetek kina
Wielkie święto kina po raz 95. Co czeka nas na tegorocznej gali rozdania Oscarów? Foto: Shutterstock

Już po raz 95. w Los Angeles wyróżnieni zostaną filmowi twórcy i aktorzy. Gala rozdania Oscarów to największe święto kina, pieczołowicie przygotowywane przez całe miesiące. Co wiemy o tegorocznej gali? Czym zaskoczą nas organizatorzy? O tym w audycji "Bed and breakfast" mówił Jan Pachlowski, amerykański korespondent Polskiego Radia.  

– Akademia Filmowa przygotowała z okazji gali specjalną zajawkę z prowadzącym ceremonię. Sprytnie nawiązuje ona do samego wydarzenia i utrzymana jest w klimacie kilkukrotnie nominowanego filmu "Top Gun: Maverick" – zaznaczał Jan Pachlowski

Bez czerwonego dywanu

– Sporo mówi się także o tym, że tym razem nie będzie czerwonego dywanu. Informację tę podała jedna z telewizji. Nie oznacza to jednak, że dywanu i związanej z tym ceremonii przejścia nie będzie w ogóle. W tym roku będzie on miał po prostu inny kolor. Organizatorzy zdecydowali się na szampański. Dla gwiazd to prawdziwy psikus. Często przygotują bowiem swoje kreacje tak, by współgrały z kolorem czerwonym – wyjaśniał w rozmowie. 

Statuetka Oscara

–  Od kilku lat statuetki wręczane zwycięzcom produkowane są w Nowym Jorku. Wcześniej, przez dziesięciolecia, powstawały w Chicago, w fabryce należącej do rumuńskich imigrantów. Transport statuetek odbywa się zawsze w ścisłym sekrecie. W przeszłości zdarzały się próby kradzieży. Ta najbardziej spektakularna miała miejsce 23 lata temu. Statuetki skradziono w trakcie transportu na 18 dni przed ceremonią. Ostatecznie odnalazły się półtora tygodnia później. Jedną z nich otrzymał wtedy Andrzej Wajda – przypominał amerykański korespondent.

– Według niezależnych opinii jubilerów, Oscar wart jest około 500 dolarów. Zbudowany jest głównie z brązu i pokryty 24 karatowym złotem. Przedstawia nagiego żołnierza, trzymającego dwuręczny mecz i stojącego na rolce filmu. Nigdy nie wiadomo dokładnie, ile statuetek zostanie rozdanych. Każdego roku wytwarza się ich od 50 do 60 sztuk – podsumował. 


Czytaj także:


Oscary po raz 95. 

W gronie faworytów znajdują się filmy takie jak "Duchy Inisherin", "Fabelmanowie" oraz "Wszystko wszędzie naraz". Wśród nominowanych do tegorocznych Oscarów filmów jest również "IO" Jerzego Skolimowskiego, który ma szansę na zdobycie nagrody dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego. W kategorii tej rywalizuje pięć filmów, w tym "Na Zachodzie bez zmian" z Niemiec, "Argentyna, 1985" z Argentyny, "Blisko" z Belgii, "IO" z Polski oraz "Cicha dziewczyna" z Irlandii.

W kategorii Najlepszy film nominowano: "Na Zachodzie bez zmian", "Avatar. Istota wody", "Duchy Inisherin", "Elvis", "Wszystko wszędzie naraz", "Fabelmanowie", "Tar", "Top Gun: Maverick", "W trójkącie", "Woman Talking". 

W kategorii Najlepszy reżyser nominowani zostali: Martin McDonagh za "Duchy Inisherin", Daniel Kwan i Daniel Scheinert za "Wszystko wszędzie naraz", Steven Spielberg za film "Fabelmanowie", Todd Field za "Tar" oraz Ruben Ostlund za film "W trójkącie". 

Statuetkę w kategorii Najlepszy aktor mają szansę dostać: Austin Butler za rolę w filmie "Elvis", Brendan Fraser za film "Wieloryb", Colin Farrell za "Duchy Inisherin", Bill Nighy za "Living" i Paul Mesal za "Aftersun".

Najlepszą aktorką mogą zostać: Cate Blanchett za "Tar", Ana de Armas za "Blondynkę", Andrea Riseborough za rolę w filmie "To Leslie", Michelle Williams za "Fabelmanów", Michelle Yeoh - "Wszystko wszędzie naraz".  

W kategorii Najlepszego aktora w roli drugoplanowej nominowani zostali: Brendan Gleeson w produkcji "Duchy Inisherin", Brian Tyree Henry w filmie "Most", Judd Hirsch z opowieści "Fabelmanowie", Barry Keoghan w "Duchach Inisherin" oraz Ke Huy Quan w filmie "Wszystko wszędzie naraz". 

Jako Najlepszą aktorkę w roli drugoplanowej nominowane są: Angela Bassett z "Czarnej Pantery: Wakanda w moim sercu", Hong Chau w filmie "Wieloryb", Kerry Condon w produkcji "Duchy Inisherin", Jamie Lee Curtis za film "Wszystko wszędzie naraz" oraz Stephanie Hsu we "Wszystko wszędzie naraz". 

Posłuchaj

5:02
Co wiemy o Oscarach? - 95. gala wręczenia najważniejszych statuetek kina (Bed and breakfast/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

95. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej odbędzie się 12 marca w Los Angeles.

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Autor relacji: Jan Pachlowski
Data emisji: 11.03.2023
Godziny emisji: 6.22

zch/PR4/mg

Polecane