Magdalena Zawadzka: za każdym razem uczę się czegoś nowego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Magdalena Zawadzka: za każdym razem uczę się czegoś nowego
Dwa Teatry 2021 Magdalena ZawadzkaFoto: Robert Prach

Gościem Malwiny Kiepiel i Magdy Kuydowicz w audycji "W antrakcie" była Magdalena Zawadzka, aktorka teatralna i filmowa. W audycji opowiedziała o tym, jakimi zasadami kieruje się w życiu oraz jak wielkie znaczenie ma dla niej teatr i kultura. 

– Elegancja i kultura są dla mnie bardzo ważne. Tak zostałam zachowana i z takimi ludzi się kontaktuję. Akceptuję ludzi na wysokim poziomie. Do tego przyzwyczaił mnie mój dom, rodzice i dziadkowie, a później także dom, który stworzyliśmy razem z moim mężem Gustawem. Weszłam w jego towarzystwo będąc dużo młodsza. Znalazłam się w jego świecie, starszego o pokolenie towarzystwa i przyjaciół. On natomiast wszedł w moje, młodsze. W ten sposób czerpaliśmy wspaniałe doświadczenie - poza pokoleniami. Wszyscy byli kulturalnymi, eleganckimi, serdecznymi dla siebie ludźmi. To były osoby pozbawione zawiści, a nawet jeśli ją w sobie miały, to jej nie pokazywały. Staram się unikać ludzi, z którymi jest mi nie podłodze – mówiła w radiowej Trójce Magdalena Zawadzka.  

Po pierwsze teatr

– Aktualnie gram w dwóch spektaklach, które uwielbiam. Scena 20 to nowa przestrzeń Teatru Ateneum. Dosłownie kilka kroków od gmachu głównego na Wybrzeżu Kościuszkowskim. Lubię grać w teatrze. To moja baza życiowa, jeśli chodzi o sprawy zawodowe. Film i telewizja to ważne media, ale przypadkowe. Raz jestem zaangażowana w projekt, innym razem nie. Czekanie na propozycje, mogłoby być dewastujące psychicznie i zawodowo. Teatr daje mi od samego początku szanse kontaktów z ludźmi, dobrą literaturą, z różnorodnymi reżyserami i miłym towarzystwem. Dorastam w tym od lat. Wydaje mi się, że za każdym razem uczę się czegoś nowego –  podsumowała w rozmowie. 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

50:41
Magdalena Zawadzka gościem audycji "W antrakcie" (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
Magdalena Zawadzka 

Przed kamerą Magdalena Zawadzka zadebiutowała w wieku 18 lat, w filmie Jana Rybkowskiego "Spotkanie w bajce" (1962). Podczas studiów zagrała jeszcze w filmach: "Rozwodów nie będzie" Jerzego Stawińskiego (1966), "Pieczone gołąbki" Tadeusza Chmielewskiego (1966), "Mocne uderzenie" Jerzego Passendorfera (1966). W "Sublokatorze" Janusza Majewskiego (1966) wcieliła się, w specjalnie dla niej napisaną, rolę Małgosi. Początkowo chętnie obsadzana w rolach komediowych, grywała przede wszystkim współczesne, beztroskie dziewczyny. Dopiero rola Basi Wołodyjowskiej, w filmie "Pan Wołodyjowski" Jerzego Hoffmana (1968), dała aktorce pole do popisu, a rola do dziś utożsamiana jest z Magdaleną Zawadzką. To dzięki niej stała się jedną z najpopularniejszych polskich aktorek.

Ponadto w audycji:

  • "Plac Bohaterów" Thomas Bernhard, reż. Franciszek Szumiński – Teatr Wybrzeże Gdańsk;
  • "Czarny Szekspir", reż. Jacek Mikołajczyk – Teatr Syrena w Warszawie;
  • Wędrówki Malwiny: "Uciekinierki" w Teatrze Ateneum, reż. Wojciech Adamczyk oraz "The Employees" w Teatrze Studio, reż. Łukasz Twarkowski;
  • Co słychać? Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi – program.

 

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzą: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 11.03.2023
Godziny emisji: 12.07

zch/aw

Polecane