"Gdyby materiały SB były wiarygodne, użyto by ich". Politycy o atakach na św. Jana Pawła II

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Po reportażu TVN "Franciszkańska 3" nie ustają ataki wymierzone w Jana Pawła II. Jak mówił w Programie 3 Polskiego Radia Adam Bielan (Partia Republikańska) "gdyby materiały SB były wiarygodne, użyto by ich w późniejszych latach". Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli też: Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość), Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta RP) i Joanna Senyszyn (Polska Partia Socjalistyczna).

Telewizja TVN24 wyemitowała reportaż Marcina Gutowskiego, zatytułowany "Franciszkańska 3". Zdaniem autorów dokumentu ks. Karol Wojtyła wiedział o problemie pedofilii w Kościele, zanim został papieżem Janem Pawłem II, i jako biskup krakowski dopuścił się w tych sprawach zaniechań.

W filmie opisane zostały przypadki trzech kapłanów: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. Materiał oparty jest jednak m.in. na wpisach z akt służb bezpieczeństwa PRL.

- Proszę zwrócić uwagę na kontekst tej sytuacji. W latach 60-70 Kościół był w bardzo trudnym położeniu. Specjalny wydział SB działał wyłącznie po to, żeby kompromitować księży i rozpracowywać (...). Tak się składa, że akurat niektóre osoby wymienione w materiale TVN były agentami SB również będąc księżmi (...). W reportażu można też kwestionować niektóre wykorzystane źródła. To jest generalnie dyskusja, którą powinni prowadzić historycy, która powinna się odbyć po otwarciu archiwów kościelnych i o to apelujemy - mówił Władysław Teofil Bartoszewski.

Jak zaznaczył, w jego ocenie rola papieża Jana Pawła II była ogromna i niewątpliwie jest to "największy Polak wszech czasów".

Materiały SB i materiały wykorzystane w reportażu TVN

Adam Bielan zaznaczył z kolei, że Lewica i ci, którzy stoją za materiałem TVN, chcą, aby "wiara katolicka w Polsce była tylko zabawnym wspomnieniem".

gdyby materiały SB były wiarygodne, to byłyby użyte w  latach 50., 60., 70. i 80., kiedy Jan Paweł II był fundamentem oporu społecznego wobec władzy komunistycznej i pełnił rolę nie tylko papieża, ale dla wielu niewierzących był też ostoją nadziei na to, że komunizm w końcu upadnie - zwrócił uwagę poseł Partii Republikańskiej.

- Jan Paweł II to był wielki autorytet moralny i nigdy nie dopuściłby do tego, żeby jakakolwiek ofiara mogła cierpieć - podkreślił Bartosz Kownacki i dodał, że gdyby zarzuty ws. zaniechań Jana Pawła II przy problemie pedofilii były prawdziwe to "papież Benedykt XVI nie zdecydowałby się na jego beatyfikację". 

Uchwała ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

W związku z atakami wymierzonymi w papieża Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Za głosowało 271 posłów, 43 było przeciw, a czterech się wstrzymało. Jak przekazał Radosław Fogiel, podczas głosowania posłowie PO wyciągnęli karty z czytników.

Do sprawy odniósł się Krzysztof Gawkowski z Lewicy. Jak stwierdził "Sejm nie jest miejscem do tego, żeby wzniecać dyskusje o tym i dlatego Lewica była przeciwko". Dodał, że w "polskim parlamencie państwo i kościół to powinny być oddzielne obszary". 

Posłuchaj

51:14
Goście Programu 3 Polskiego Radia Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), Adam Bielan (Partia Republikańska), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość), Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta RP) i Joanna Senyszyn (Polska Partia Socjalistyczna) skomentowali ostatnie ataki na Jana Pawła II (Śniadanie w
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

***

AudycjaŚniadanie w Trójce
ProwadzącaBeata Michniewicz
GościeWładysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), Adam Bielan (Partia Republikańska), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość), Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta RP) i Joanna Senyszyn (Polska Partia Socjalistyczna)
Data emisji: 11.03.2023
Godzina emisji: 9.07

pr/asp

Polecane