Gustaw-Konrad w "Dziadach" Dejmka – najsłynniejsza rola Holoubka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gustaw-Konrad w "Dziadach" Dejmka – najsłynniejsza rola Holoubka
22.11.1967. Gustaw Holoubek podczas próby generalnej "Dziadów" w Teatrze Narodowym w reż. Kazimierza DejmkaFoto: PAP/CAF/Mariusz Szyperko

15 lat temu, 6 marca 2008 roku zmarł Gustaw Holoubek, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser, i dyrektor teatrów. Był Gustawem-Konradem w historycznej inscenizacji "Dziadów" Mickiewicza z 1967 roku. Wokół tego spektaklu krążą legendy: decyzja o jego zdjęciu, podjęta przez PRL-owską cenzurę, stała się impulsem studenckich protestów i początkiem Marca ’68.

– Ministerstwo Kultury i Sztuki nalegało na Dejmka, żeby przedstawienie odbyło się 7 listopada 1967, bo to jest 50. rocznica rewolucji październikowej. Dejmek zrobił wszystko, żeby przesunąć datę premiery. I przesunął ją na 25 listopada 1967 roku, jako wigilię śmierci Adama Mickiewicza – opowiada Maciej Rayzacher, aktor, opozycjonista, działacz KSS KOR. – Najpierw na scenę wkracza gromada z Kazimierzem Opalińskim jako Guślarzem: przeprowadzał obrzęd "Dziadów" w kaplicy, którą stanowił trójdrzwiowy ołtarz zaprojektowany przez scenografa Andrzeja Stopkę. Guślarz z krzyżem w ręku i na piersiach z różańcem w dłoni wygłosili motto do III części "Dziadów". Mickiewicz dedykował tę część przyjaciołom, którzy zostali zaaresztowani przez władze carskie po klęsce powstania listopadowego – opisuje.

– Momentem najważniejszym dla mnie, bo ja też oczywiście byłem na tych "Dziadach", na ostatnim przedstawieniu, była inscenizacja Wielkiej Improwizacji powiedziana przez Holoubka po raz pierwszy w całości – dodaje.Posłuchaj

30:05
Urszula Żółtowska-Tomaszewska "Rola mojego życia" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Potraktowałem go jako rolę mojego życia, bowiem myślałem o nim znacznie wcześniej, niż dane mi było go zagrać, w czasie okupacji już… Znałem na pamięć cały utwór, prawie cały – opowiada Gustaw Holoubek w archiwalnym nagraniu. – Po wielkiej improwizacji następowała przerwa w przedstawieniu. Udałem się do swojej garderoby, pochyliłem się nad lustrem. Byłem sam i nagle dostałem kopa! Straszliwego kopa, takiego, że zdrętwiał mi kręgosłup… Odwracam się: Dejmek stoi. I powiada: "Trzymaj tak dalej" – wspomina. 

"Rola mojego życia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o kreacji Holoubka w "Dziadach"/Polskie Radio

*** 

Tytuł reportażu: Rola mojego życia
Autorka reportażu: 
Urszula Żółtowska-Tomaszewska 
Data emisji:
8.03.2023
Godzina emisji:
22.06

pr

Polecane